Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkaniec Rumi Piotr Biankowski podejmie próbę przepłynięcia Kanału La Manche

OPRAC.:
Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
Ten wyczyn do tej pory udało się osiągnąć 10 Polakom. Mieszkaniec Rumi zamierza dołączyć do tej grupy. Piotr Biankowski, ekstremalny pływak z Rumi specjalizujący się w zimowym pływaniu i organizator zawodów Gdynia Winter Swimming Cup, podejmie próbę przepłynięcia wpław Kanału La Manche. Będzie musiał zmierzyć się z dystansem ponad 30 km oraz silnymi prądami.

- Kanał La Manche to najbardziej ruchliwy szlak wodny na świecie. Codziennie przepływa przez niego ponad 500 statków, a najkrótsza odległość między brytyjskim Dover, gdzie jestem, a francuskim Calais wynosi ok. 33 km. Poza odległością będę musiał zmierzyć się z narastającym zmęczeniem, wychładzającą ciało wodą o temperaturze ok. 15-17 stopni Celsjusza oraz silnymi prądami morskimi. Z tego względu wyzwanie “The Engish Channel Swim To HELP by Piotr Biankowski” zapowiada się bardzo emocjonująco – tłumaczy Piotr Biankowski, ekstremalny pływak.

Mat. pras.

Mieszkaniec Rumi na podjęcie próby i przepłynięcie Kanału ma czas od 29 czerwca do 9 lipca. Ze sobą zabiera jedynie czepek, kąpielówki oraz 3-4 pary okularków – czyli to na co pozwala ponad stuletni regulamin wyzwania. Do ochrony przed otarciami wysmarowany będzie lanoliną. Będzie miał również wsparcie z łodzi, której jednak nie może w żaden sposób dotknąć. Podczas płynięcia średnio co 30 min. otrzyma ciepłe napoje izotoniczne, czy chociażby gorącą herbatę z imbirem, aby zapobiec m.in. wychłodzeniu i odwodnieniu. Przepłynięcie Kanału La Manche zalicza się do tzw. Korony Oceanów czyli siedmiu największych wyzwań pływackich ziemi (coś na wzór Korony Ziemi alpinistów) i do Triple Crow ( Kanał La Manche, Kanał Catalina i maraton pływacki wokół Manhattanu – 46km). Dotychczas, Kanał najszybciej pokonał Grimsey Trent w czasie 6 godzin i 55 minut (2012 rok). W Polsce rekord należy do Sebastiana Karasia i wynosi 8 h 48 minut (2015).

Zbiórka na rzecz podopiecznych Fundacji Ronalda McDonalda

Biankowski nie płynie dla siebie i dla sławy, ponieważ podejmuje się tego wyzwania w szczytnym celu. Jego przeprawie towarzyszy zbiórka na rzecz podopiecznych Fundacji Ronalda McDonalda pomagającej rodzicom ciężko chorych dzieci.

Piotr Biankowski to były rugbista Arki Gdynia a dzisiaj triathlonista i jeden z najlepszych na świecie pływaków ekstremalnych tj. pływających w zimnej wodzie poniżej 5 stopni Celsjusza). Organizuje zawody Gdynia Winter Swimming Cup, w których startuje światowa czołówka zawodników specjalizujących się w zimowym pływaniu ekstremalnym.

Posiada liczne sukcesy na arenie polskiej i międzynarodowej, zdobył brązowy medal Mistrzostw Świata i trzecie miejsce w Pucharze Świata w sezonie 2019/20. Do swoich dokonań może też zaliczyć przepłynięcie odcinka Gdańsk-Hel.

O Fundacji Ronalda McDonalda

„Aby rodzina mogła być razem” – to misja powstałej w 2002 roku Fundacji Ronalda McDonalda, należącej do sieci organizacji dobroczynnych Ronald McDonald House Charities, która wspiera medycynę pediatryczną w 65 krajach na świecie. W Polsce w centrum uwagi Fundacji znajduje się profilaktyka zdrowotna dzieci oraz opieka skoncentrowana na rodzinie w czasie ciężkiej choroby jej najmłodszych członków, wiążącej się z ich pobytem w szpitalu. Skala tych działań obejmuje całą Polskę, a organizacji pomagają firmy, osoby prywatne i wolontariusze.

Kluczowe programy Fundacji to Domy Ronalda McDonalda – komfortowe, bezpłatne hotele dla rodzin długo leczonych dzieci oraz lokalizowane w szpitalach pediatrycznych Pokoje Rodzinne Ronalda McDonalda, gdzie rodziny i opiekunowie hospitalizowanych maluchów mogą korzystać z nowoczesnego zaplecza socjalnego: pokojów dziennego pobytu, pralni, kuchni, salonów, łazienek. Działania mające na celu poprawę warunków pobytu rodziny z dzieckiem w szpitalu dopełnia projekt „Łóżko dla Rodzica”. Fundacja wyposaża oddziały dziecięce
w wygodne, uzupełnione kompletami pościeli łóżka, składane na dzień do funkcji fotela.

Kolejnym kluczowym obszarem działań Fundacji jest profilaktyka onkologiczna. Służy temu między innymi ogólnopolski program bezpłatnych badań USG dzieci, wykonywanych na pokładzie mobilnego ambulansu medycznego. W tym roku pracę zacznie drugi ambulans Fundacji. Partnerem programu badań profilaktycznych jest firma ALAB laboratoria.

Sponsorem wyprawy jest marka HAMMER, lider w Polsce wśród telefonów i smartfonów o podwyższonej odporności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na rumia.naszemiasto.pl Nasze Miasto