Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na kurhanach w Lewinie rozpoczęły się badania

Joanna Kielas, ts
Grupa badaczy z Uniwersytetu Warszawskiego wspólnie ze studentami z Pekinu przyjechała do gminy Linia. Od początku tego tygodnia działają na stanowisku kurhanowym w Lewinie.

- Kontynuujemy rozpoczęte kilka lat temu uporządkowanie parku archeologicznego, chcemy go przygotować jako miejsce do zwiedzania, czyli kolejną atrakcję turystyczną miejscowej gminy, jak i element edukacyjny dla młodzieży - tłumaczy prof. Mariusz Ziółkowski z Katedry Archeologii UW, który kieruje pracami. - Pomaga nam tutaj gmina Linia, starostwo wejherowskie, jak i warszawska firma Talisman Energy, która całkiem niedaleko poszukuje gazu łupkowego.

Badacze historii będą w Lewinie do końca września.
- To dopiero wstępna faza eksploracji, o wynikach badań powiadomimy po 20 września - studzi emocje prof. Ziółkowski.
- Poprzednie badania wykonywaliśmy kilka lat temu i przebadaliśmy wtedy dwa kurhany, teraz badamy trzeci - dodaje Jan Szymański, asystent Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

W badaniach bierze udział dziesięciu studentów archeologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Chińczycy, na podstawie porozumienia, jakie UW podpisał z uniwersytetem pekińskim. Naukowców wspomagają pracownicy fizyczni, których dostarczył miejscowy urząd gminy do cięższych prac ziemnych.
- Wspomagamy prof. Ziółkowskiego i jego ekipę, jak tylko możemy, przecież takie pradawne cmentarzysko jest doskonałą promocją naszej gminy - mówi Bogusława Engelbrecht, zastępczyni wójta gm. Linia.
- Z wykształcenia jestem archeologiem, więc gdy tylko dowiedziałem się, że jest szansa udzielenia pomocy w badaniu jednego z bardzo niewielu kurhanów na Pomorzu, od razu zainteresowałem się tym przedsięwzięciem - dodaje Tomasz Gryżewski, kierownik ds. korporacyjnych Talisman Energy Poland.

Lewińskie kurhany skupione są na stosunkowo niewielkiej powierzchni, pół hektara. Jak stwierdzili badacze, taki kompleks grobowców jak w Lewinie jest charakterystyczny dla plemion zamieszkujących te tereny w przedchrześcijańskim wczesnym średniowieczu. Obiekty są datowane na X - XII wiek. Wysokość grobowców (jest ich łącznie 16), zbudowanych na planie kwadratu lub prostokąta i obłożonych kamieniami, sięga nawet 3 metrów, a długość boku waha się od 5 do 15 metrów.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto