Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odpust Wniebowstąpienia Pańskiego w Wejherowie w dobie pandemii. Sumie odpustowej przewodniczył metropolita gdański |ZDJĘCIA, WIDEO

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
W tym roku w maju wierni nie mogli tłumnie uczestniczyć w odpuście Wniebowstąpienia Pańskiego na wzgórzach Kalwarii Wejherowskiej. Z powodu pandemii koronawirusa i wprowadzonych obostrzeniach odbyła się tylko suam odpustowa w klasztorze w Wejherowie z ograniczoną liczbą wiernych. Mszy św. przewodniczył metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.

Przypomnijmy, że decyzją rządu od niedzieli 17 maja we mszach może brać udział więcej wiernych. Teraz na jedną osobę przypada nie 15 metrów kwadratowych, jak do tej pory, lecz - 10. Ale to nadal są ograniczenia do których musimy się stosować wobec panującej pandemii koronawirusa. Z tego względu tegoroczny majowy odpust Wniebowstąpienia Pańskiego w Wejherowie przybrał inną formę niż w poprzednich latach. 24 maja wierni tłumnie nie obchodzili uroczystości na wzgórzach Kalwarii Wejherowskiej, ale w ograniczonej liczbie zebrali się w wejherowskim klasztorze na sumie odpustowej.

Pielgrzymka do Wejherowa, czyli odpust na Kalwarii Wejherowskiej

Odpust na Kalwarii Wejherowskiej. Były pielgrzymki gdańskie,...

- Sytuacja epidemiczna w której aktualnie przyszło nam żyć, obostrzenia władz państwowych, sanitarnych i kościelnych uniemożliwiają nam i Wam tegoroczne wędrowanie do duchowej stolicy Kaszub na tradycyjne odpusty Wniebowstąpienia Pańskiego i Trójcy Świętej - napisał w liście do pielgrzymów i kapłanów franciszkanin o. Joel Stanisław Kokott, kustosz Sanktuarium i gwardian Klasztoru w Wejherowie. - W historii nie było takiego roku, aby na kalwaryjskich ścieżkach nie było pątników. Wojny, zabory, czasy komunistyczne, czy inne przeciwności… zawsze byliśmy tam, gdzie czuliśmy się wolni, gdzie czuliśmy zapach Ziemi Świętej, gdzie kroczyliśmy za naszym Panem i Mistrzem Jego krzyżową drogą, gdzie wędrowali nasi przodkowie. Choć nie ma nas fizycznie, to wierzę, że wszyscy jesteśmy na świętych górach duchowo. Odczytajmy to jako znak Opatrzności Bożej, a Wasze przygotowania, wyrzeczenia, umartwienia, ale i radości z kroczenia do tej naszej ukochanej Ziemi Świętej chciejmy ofiarować w intencji ustania pandemii koronawirusa, za chorych, za wszelkie służby, zwłaszcza służbę zdrowia, za podejmujących decyzje ratowania nas oraz za zmarłych i ich rodziny - czytamy w liście.

Mszy św. przewodniczył metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Podczas sumy odpustowej starosta wejherowski Gabriela Lisius przeczytała akt Zawierzenia Powiatu Wejherowskiego Matce Bożej Wejherowskiej

- Niedziele odpustowe pragniemy jednak celebrować, tak jak zezwalają nam na to aktualne rozporządzenia państwowe i kościelne. Dlatego zapraszamy Was do duchowej łączności z nami poprzez transmisję telewizyjną, internetową i facebookową - pisze w liście gwardian klasztoru. - Tak naprawdę to pusto tu bez Was! Cicho jakoś! Smutno! Postanowiliśmy zatem, jeśli przepisy epidemiczne na to zezwolą, abyście do kaszubskiej Jerozolimy przyszli na odpust Wniebowzięcia NMP 14 i 15 sierpnia. Szczegółowy program odpustowy zostanie wówczas podany w osobnym komunikacie - zwraca się do wiernych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto