Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogrzewanie w Wejherowie, czyli strażnicy sprawdzili czym palimy w piecach

Joanna Kielas
Ogrzewanie w Wejherowie
Ogrzewanie w Wejherowie Fot.archiwum
Ogrzewanie w Wejherowie. Przez siedem miesięcy wejherowscy strażnicy przeprowadzali kontrole nieruchomości pod kątem sprawdzania, jakich paliw w kotłach grzewczych (piecach) używają mieszkańcy Wejherowa.

Ogrzewanie w Wejherowie - kontrole straży miejskiej. Szczególną uwagę zwracano na problem spalania śmieci w przydomowych piecach. Kontroli poddanych zostało 5600 nieruchomości, w tym 3600 to budynki jednorodzinne ( 3303 zamieszkałe), a 2000 to zasoby mieszkaniowe w budynkach wielorodzinnych.

Dziś już wiadomo, że większość, bo 54,25 % właścicieli budynków jednorodzinnych posiada piece ekologiczne. 1446 swoje mieszkania ogrzewa kotłami węglowymi i na drewno, co stanowi 43,78 %.
- Jest to wynik niezwykle zadawalający - twierdzi wejherowska straż miejska.

Kontrola wykazała też, że 1799 właścicieli budynków jednorodzinnych, na 3003 skontrolowanych, posiada piece ekologiczne zasilane gazem, olejem napędowym lub zasilanych elektryczne. Są gospodarstwa domowe posiadające ogrzewanie geotermalne, pompy ciepła itp. 148 budynków indywidualnych podłączonych jest do sieci OPEC. 118 mieszkańców swoje domy ogrzewa jeszcze piecami kaflowymi.

Mieszkańcy Wejherowa dążą również do wymiany starych kotłów grzewczych na nowe. 732 właścicieli zdecydowanie deklaruje wymianę kotła grzewczego na ekologiczny. Póki co, na dzień dzisiejszy ze względów finansowych wymiany pieca nie przewiduje 466 właścicieli, a 248 nie ma zadania na ten temat.

Przygotowany raport składający się z 12 stron, na których zapisano najmniejsze detale związane z ogrzewaniem mieszkań i podgrzewaniem wody, przekazano Prezydentowi Miasta. Należy też dodać, że z dniem 1 października 2017 roku wchodzi w życie Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe.

Ten akt prawny zakazuje stosowania w konstrukcji pieca rusztu awaryjnego. Do kotłów wyprodukowanych, a niewprowadzonych do obrotu ani użytkowania przed dniem 1 października 2017 roku, przepisy tego rozporządzenia wchodzą w życie od dnia 1 lipca 2018 roku. Po tym okresie pieca , typowego kopciucha już nie kupimy. Również w ustawie o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw stałych, podwyższono normy jakościowe węgla.

Póki co, Straż Miejska nadal prowadzić będzie kontrole kotłowni w przypadku podejrzenia, że właściciel spala w przydomowych piecach odpady. Warto też pamiętać, że za spalanie odpadów w domowym piecu sprawca może otrzymać mandat karny w kwocie do 500 złotych lub może odpowiadać przed sądem.

Wideo:
Termomodernizacja jednym ze sposobów walki ze smogiem. Bank Gospodarstwa Krajowego ma na to specjalny fundusz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto