Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Otwarcie wystawy i promocja książki w Wejherowie z okazji 100 rocznicy urodzin Lecha Bądkowskiego

MPiMK-P/ts
www.muzeum.wejherowo.pl
24 stycznia – dokładnie w 100 rocznicę urodzin Lecha Bądkowskiego, w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej w Wejherowie, odbyła się uroczysta gala inaugurująca obchody jubileuszu na Pomorzu. Uroczystość połączona była z wernisażem wystawy pt. „Działalność literacka i społeczna Lecha Bądkowskiego (1920-1984)” oraz promocją książki autorstwa córki pisarza Sławiny Kosmulskiej pt. „(Nie)znane życie figuranta Lecha Bądkowskiego”.

Tłumnie przybyłych gości z senatorem RP Kazimierzem Kleiną oraz starostą powiatu wejherowskiego Gabrielą Lisius na czele, przywitał dyrektor Muzeum - Tomasz Fopke.

Od 1991 r. Szkoła Podstawowa w Luzinie nosi imię Lecha Bądkowskiego, z tej okazji przygotowano okolicznościowy występ dzieci. Dyrektor placówki Dariusz Rompca przybliżył uczestnikom spotkania działalność oraz osiągnięcia placówki.

- Podczas promocji wydawnictwa został przeprowadzony wywiad z autorką książki Sławiną Kosmulską, który moderowała Zuzanna Szwedek-Kwiecińska aktualnie pisząca prace doktorską na temat pisarza. Rozmowa była okazją do refleksji i wspomnień o Lechu Bądkowskim i jego działalności literackiej i społecznej - relacjonuje wejherowskie muzeum.

Dodajmy, że wydawcami publikacji są: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku oraz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Ważną częścią obchodów jubileuszu jest wystawa poświęcona pisarzowi.

- Ekspozycja prezentuje bardzo interesujące pamiątki po literacie przekazane do zbiorów Muzeum przez córkę – Sławinę Kosmulską w 2017 r. Wśród prezentowanych eksponatów znajduje się biurko pisarza, jego maszyna do pisana, pamiątki z czasów wojny jak również cenne archiwalia, fotografie, maszynopisy, rękopisy wypożyczone z Biblioteki Gdańskiej PAN, Europejskiego Centrum Solidarności oraz ze zbiorów rodzinnych - informuje muzeum.

Kuratorami wystawy są: Benita Grzenkowicz-Ropela, Zuzanna Szwedek-Kwiecińska i Maciej Kurpiewski.
Ekspozycja czynna jest do końca bieżącego roku - serdecznie zapraszamy.

Przypomnijmy, że Lech Bądkowski, to były żołnierz kampanii wrześniowej i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, „cichociemny”, pisarz, publicysta, działacz społeczny, twórca współczesnej myśli obywatelskiej, działacz solidarnościowy, sygnatariusz porozumień sierpniowych. Lech Bądkowski urodził się 24 stycznia 1920 roku. Zmarł 24 lutego 1984 roku.

- Dla Kaszubów zawsze pozostanie w pamięci jako jeden z inicjatorów powołania Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, tłumacz na język polski epopei kaszubskiej „Żëcé i przigodë Remusa” i aktywny regionalista propagujący w swej twórczości wątki kaszubskie - podkreśla muzeum.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto