Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku umorzyła śledztwo w sprawie hotelu w Gniewinie. Komentarz prokuratury

Tomasz Smuga
Prokuratura Okręgowa w Gdańsku umorzyła śledztwo w sprawie hotelu w Gniewinie
Prokuratura Okręgowa w Gdańsku umorzyła śledztwo w sprawie hotelu w Gniewinie Archiwum NM
Prokuratura Okręgowa w Gdańsku chociaż dopatrzyła się nieprawidłowości umorzyła śledztwo w sprawie Hotelu Mistral Sport w Gniewinie. Poniżej uzasadnienie prokuratury.

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku wszczęła śledztwo w sprawie hotelu w Gniewinie

Uzasadnienie Prokuratury Okręgowej w Gdańsku:
"Jego przedmiotem były czynności podejmowane przez urzędników Urzędu Gminy Gniewino oraz Starostwa Powiatowego w Wejherowie. Zebrany w sprawie materiał dowodowy potwierdził, że doszło do przerobienia decyzji Wójta Gminy Gniewino z dnia 19.02.2009 r. o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na budowę hotelu, w części określającej ilość miejsc noclegowych - ze 150 na 250. Ingerencji w dokument dokonał podinspektor w Urzędzie Gminy Gniewino, do kompetencji którego należało rozpatrywanie wniosków o wydanie decyzji środowiskowej. Decyzja w zmienionej formie, po ponownym jej podpisaniu przez kierownika Referatu Inwestycji, Środowiska i Gospodarki Przestrzennej został przesłany do Starostwa Powiatowego w Wejherowie w związku z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę.

Przepisy zobowiązujące do przeprowadzenia badania co do ewentualnego znaczącego oddziaływania na środowisko wskazują, że takiego badania wymaga hotel umożliwiający pobyt nie mniej niż 100 osób. Nie było zatem konieczności dokładnego odkręcania w decyzji liczby miejsc, a jedynie wskazanie, że dotyczy obiektu powyżej 100 osób. Dokonana w dokumencie zmiana nie miała wpływu na wydane opinie co do braku negatywnie wpływu na zdrowie ludzi, bowiem zarówno charakter inwestycji, jak i jej lokalizacja były takie same. Tym samym zmiana ta nie miała wpływu na merytoryczną treść decyzji. Inwestycja ta była ważnym przedsięwzięciem dla regionu, mającym przyczynić się do jego rozwoju w związku z Euro 2012.

Terminy realizacji były krótkie i bezwzględnie nieprzekraczalne. Obiekt miał być również przygotowany tak, aby mógł być wykorzystywany również po zakończeniu Euro, stąd zwiększenie ilości miejsc. Zachowanie wszystkich procedur, które wiązałyby się ze zmianą decyzji, w istotny sposób wpływało by na termin uzyskania pozwolenia na budowę. Obaj funkcjonariusze swoim zachowaniem niewątpliwie wyczerpali znamiona czynów zabronionych. Nie mniej jednak ustalone okoliczności w jakich doszło do ich popełnienia, waga naruszonych obowiązków, jak i motywy działania, dały podstawę do stwierdzenia, że społeczna szkodliwość czynów jest znikoma. Zebrany w sprawie materiał dowodowy wykazał pewne nieprawidłowości do jakich doszło w toku postępowań administracyjnych w Starostwie Powiatowym w Wejherowie.

Gmina Gniewino obejmuje częściowo obszar objęty ochroną konserwatorską. Zgodnie z Prawem budowlanym decyzja na pracę w takim obszarze wymaga uzgodnienia z wojewódzkim konserwatorem zbytków. Stwierdzono nieprawidłowości polegając na braku stosownych uzgodnień z wojewódzkim konserwatorem zabytków, braku wymaganych opinii archeologicznych, bądź braku udziału archeologa przy prowadzonych pracach. Tego typu nieprawidłowości pojawiły się w sytuacji gdy inwestycja wkraczała w działkę podlegającą ochronie archeologicznej, bądź gdy wykonywane prace miały charakter prac liniowych tj. dotyczących dróg, sieci kablowych, gazowych.

Kwestionowane w tym zakresie decyzje podpisane zostały przez Naczelnika Architektur i Budownictwa, przy czym postępowania prowadzone były przez poszczególnych, różnych pracowników urzędu. Nie stwierdzono po stronie tych funkcjonariuszy świadomego i celowego naruszenia obowiązków, jak również aby następstwem naruszenia obowiązków było wyrządzenie istotnej szkody. Każda z decyzji dotyczyła prac liniowych, przy których nie dochodzi do znacznych zniszczeń stanowisk z uwagi na ograniczony zakres robót ziemnych, mających niewielki wpływ na tkankę chronioną. Nie stwierdzono również aby w trakcie tych prac znalezione zostały jakieś obiekty archeologiczne. Nie doszło zatem do popełnienia tak umyślnego, jak i nieumyślnego przestępstwa z art. 231 k.k."

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto