Rok 2021 w Wejherowie. Ponad 43 miliony złotych na wydatki inwestycyjne

Alicja Choinka
Alicja Choinka
Alicja Choinka
Jakie inwestycje realizowane będą w bieżącym roku w Wejherowie? Przede wszystkim przedsięwzięcia, na które miasto pozyskało dofinansowanie zewnętrzne oraz z Wejherowskiego Budżetu Obywatelskiego. Wśród nich znajdą się zadania obejmujące budowę oraz przebudowę dróg, zagospodarowanie terenów itp.

Wydatki na inwestycje w roku 2021 w Wejherowie opiewają na kwotę ponad 43 milionów złotych. Zostaną utrzymane na podobnym poziomie co w roku ubiegłym. Na drogi przeznaczone zostanie ponad 44%. Ze środków zewnętrznych skorzysta 86 % miejskich inwestycji.

Co trzecia złotówka, prawie 14 mln zł na inwestycje będzie pochodziła z dotacji. Wdrożyliśmy również program oszczędnościowy, m. in. w administracji zaoszczędzimy ponad 10 % kosztów. Kilkanaście osób straciło prace w urzędzie i instytucjach samorządowych. Sytuacja zmusza do wspierania się kredytami i emisją obligacji na tzw. wkład własny w inwestycjach, aby nie stracić wspominanych dotacji. Jednak wskaźnik spłaty zobowiązań z zadłużenia został zaplanowany w wysokości 3,63%, przy dopuszczalnym wskaźniku 13,93%

- poinformował w prezentacji budżetu na rok 2021 prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt.

Wśród najważniejszych zadań, które w roku 2021 realizowane będą w Wejherowie, wymienić można m. in. budowę połączenia drogowego ul. Sucharskiego z ul Strzelecką czy też ulic Gryfa Pomorskiego i Necla. Pierwsza w wymienionych inwestycji połączy ul. Strzelecką z ul. Sucharskiego, a następnie poprzez wybudowany już węzeł „Działki” z Drogą Krajową nr 6. Koszt inwestycji to ok. 11,2 mln zł, z czego z czego połowę pokryje dofinansowanie zewnętrzne z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych Zakończenie planowane jest na koniec 2022 roku.

W ramach budowy ulic Gryfa Pomorskiego i Necla powstanie około 1,6 km nowej drogi. Pierwsza z ulic przebudowana zostanie na kilometrowym odcinku od ul. Patoka do ul. Orzeszkowej, druga - na odcinku od ul. Chmielewskiego do ul. Patoka, gdzie powstanie ok. 600-metrowa jezdnia i skrzyżowania. Zadanie obejmuje także powstanie chodników, ścieżki rowerowej, zatok autobusowych, miejsc postojowych itp. Wartość inwestycji to ponad 10,9 mln zł. Władze miasta pozyskały na ten cel 4,3 mln zł dofinansowania ze środków z Funduszu Dróg Samorządowych. Zakończenie planowane jest na rok 2023.

Rok 2021 w Wejherowie to także prace rewitalizacyjne. Obejmą one m.in. Park Kaszubski, czyli teren pomiędzy ulicami Sobieskiego i Strzelecką, który stanie się miejscem służącym odpoczynkowi i rekreacji ze strefą relaksu oraz placem zabaw. Ze względu na aspekt historyczny nie zabraknie tam także miejsca pamięci. Całkowita wartość inwestycji to 2,9 mln zł. Termin realizacji zaplanowano na październik 2021 roku.

Jedną z inwestycji ujętych w ramach budżetu na rok 2021 jest budowa Centrum Integracji Społecznej „Wodne Ogrody”. W ramach inwestycji powstaną: większy i mniejszy basen zewnętrzny, zjeżdżalnie, wodny plac zabaw, „dzika rzeka” oraz wanny do hydramasażu. Wybudowany zostanie także budynek szatniowy oraz budynek administracyjno-techniczny, w którym znajdzie się m.in. lokal gastronomiczny. Na nowym terenie znajdą się nasadzenia zieleni, oświetlenie oraz elementy małej infrastruktury.

Prace obejmą także budowę chodnika przy ul. Kalwaryjskiej – od skrzyżowania z ulicą Strzelecką do skrzyżowania z ulicą 3 Maja oraz miejsc postojowych.

Koszt inwestycji to około 44 mln zł (z czego 10 mln zł wsparcia unijnego). Zakończenie planowane jest na rok 2023.

Jest to długo oczekiwana i przygotowywana inwestycja, bowiem prace nad przygotowaniem rewitalizacji tzw. starego basenu przy ul. Kalwaryjskiej trwały kilka lat

– mówi prezydent Wejherowa Krzysztof Hilderandt.

Cieszę się, że Obiekt będzie stanowił uzupełnienie infrastruktury sportowej i turystycznej. Kompleks zespołu otwartych basenów kąpielowych ma poszerzać możliwości wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców Wejherowa – tych małych i nieco starszych, a także odwiedzających miasto turystów.

Trzecia fala - ważne zmiany

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie