Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rumia jest skanalizowana w 98 proc. W Wejherowie ponad 170 gospodarstw korzysta z szamb

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
Właściciele nieruchomości, na których znajdują się bezodpływowe zbiorniki nieczystości ciekłych lub przydomowe oczyszczalnie ścieków bytowych są zobowiązani do pozbywania się nieczystości w określony sposób. W Wejherowie oraz Rumi kontrole szamb przeprowadzają tutejsze straże miejskie. Na przykład w Rumi około 160 nieruchomości nadal korzysta z szamb.

W pierwszej połowie lutego media podały informację, że Komisja Europejska podjęła decyzję o wniesieniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Polsce w związku z nieprzestrzeganiem dyrektywy dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych.

- W Europejskim Zielonym Ładzie określono dążenie UE do osiągnięcia zerowego poziomu emisji zanieczyszczeń. Prawo UE, takie jak dyrektywa dotycząca oczyszczania ścieków komunalnych, ma na celu ochronę zdrowia ludzkiego i środowiska naturalnego, dlatego jego pełne wdrożenie przez państwa członkowskie ma zasadnicze znaczenie - podała Komisja Europejska.

Jako podało TVP INFO zdaniem Komisji, Polska powinna w pełni spełniać wymogi dyrektywy od 2015 roku.

- Ponad 1000 aglomeracji w Polsce nie posiada systemu zbierania ścieków komunalnych, co oznacza, że ścieki są odprowadzane bezpośrednio do rzek, mórz lub jezior bez oczyszczania. Ścieki powinny być kierowane do oczyszczalni ścieków przed ich odprowadzeniem. Ponadto w 415 aglomeracjach, w których ścieki są odprowadzane na obszarach wrażliwych, Polska nie zapewniła bardziej rygorystycznego oczyszczania zgodnie z wymogami dyrektywy - wskazano.

Aglomeracji Gdynia skanalizowana jest w ponad 98 proc.

M.in. Wejherowo, Rumia, Reda oraz gmina wiejska Wejherowo wchodzą w skład Aglomeracji Gdynia. Jak informuje PEWiK wskaźnik skanalizowania tejże aglomeracji na koniec grudnia 2021 roku wynosił 98,18 proc. W samej Rumi jest to na poziomie 98 proc. Ale około 160 nieruchomości nadal korzysta z szamb.

- Miasto nie jest w pełni skanalizowane, ponieważ nie wszystkie gospodarstwa domowe mają techniczną możliwość podłączenia się do miejskiej sieci kanalizacyjnej. Dotyczy to przede wszystkim: dzielnicy Szmelta, rejonu ulic Torfowej i Żurawiej oraz odcinka ulicy Żołnierzy I Dywizji Wojska Polskiego - czytamy w odpowiedzi przesłanej przez biuro prasowe Urzędu Miasta w Rumi. - Miasto przeprowadza takie kontrole, są one zlecane tutejszej straży miejskiej. Na przełomie lat 2020 i 2021 przeprowadzono 338 inspekcji, które wykazały rzeczywistą liczbę szamb (około 160) oraz pozwoliły ustalić nieruchomości bezumownie odprowadzające ścieki do sieci kanalizacyjnej.

Natomiast w Wejherowie tutejsza straż miejska w ubiegłym roku przeprowadziła 78 kontroli sanitarno-porządkowych pod kątem posiadania zbiorników na nieczystości płynne.

- Sprawdzaliśmy czy mieszkańcy zawarli zgodnie z Uchwałą Rady Miasta umowy na wywóz nieczystości płynnych z wyspecjalizowanymi firmami i od kiedy zamierzają zlikwidować szamba - mówi Zenon Hinca, komendant wejherowskiej SM. - 26 właścicieli ma utrudniony dostęp do sieci kanalizacyjnej, np. na niektórych posesjach nad rzeką Reda są różnice poziomu (wysokościowe) pomiędzy posesją, a siecią kanalizacyjną. U 9. osób stwierdzono brak umowy na wywóz nieczystości. 5 osób ukarano mandatami karnymi z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Jedna sprawa trafiła do Sądu Rejonowego w Wejherowie. Większość mieszkańców posiadających zbiornika na nieczystości tzw. szamba chce się podłączyć do sieci kanalizacyjnej, ale jest kilka osób dla których przeszkoda w podłączeniu się do sieci kanalizacyjnej jest bariera finansowa - podkreśla komendant.

Według danych straży miejskiej w Wejherowie znajdują 173 szamba bez ogrodów działkowych przy ulicy Sucharskiego.

- Miasto nie jest w pełni skanalizowane. Część gospodarstw, które korzysta ze zbiorników bezodpływowych (szamb), ma możliwość przyłączenia do sieci kanalizacji sanitarnej. Trwają kontrole nieruchomości wyposażonych w zbiorniki bezodpływowe (szamba), a każdy właściciel nieruchomości zlokalizowanej przy istniejącej sieci kanalizacyjnej ma obowiązek wykonać przyłączenie. W Wejherowie są miejsca, które nie mają dostępu do sieci kanalizacji sanitarnej. Są to niewielkie odcinki ulic oraz część terenów położonych na obrzeżach miasta. Należy podkreślić, że podczas realizowanych inwestycji drogowych w tych częściach miasta, budowana będzie także kanalizacja sanitarna - informuje Urząd Miejski w Wejherowie w przesłanej odpowiedzi na nasze zapytania.

Byłeś świadkiem zdarzenia na terenie powiatu wejherowskiego? Daj nam znać! Podziel się zdjęciami z nami i naszymi Czytelnikami. Prześlij je nam na maila ([email protected] lub [email protected]) lub wyślij w wiadomości prywatnej na naszym fanpejdżu - kliknij w baner poniżej i przejdź na naszego Facebooka:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto