Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szokujące sceny w szkole podstawowej w powiecie puckim. 11-latek wulgarnie wyzywał koleżankę, szarpał ją i uderzał

Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
11-letni uczeń z powiatu puckiego w Sądzie Rodzinnym tłumaczyć się będzie z tego, jak traktował swoją koleżankę. Szczegóły tego zdarzania bulwersują, bo chłopak wulgarnie wyzywał nastolatkę, szarpał ją, popychał i uderzał. - Nastolatka czuła się poniżana, udręczana i upokorzona - mówi asp. szt. Joanna Samula-Gregorczyk, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Pucku.

Koszmarny rok szkolny dla nastolatki z powiatu puckiego, która stała się ofiarą 11-letniego oprawcy. Do bulwersujących scen dochodziło w jednej ze szkół podstawowych w powiecie puckim.

- Nowy rok szkolny i powrót w szkolne mury to nie dla wszystkich dzieci i rodziców miłe doświadczenie. Nie każdy cieszy się na myśl o roku szkolnym i codziennym uczęszczaniu dziecka do szkoły, gdzie spotyka się z rówieśnikami - mówi asp. szt. Joanna Samula-Gregorczyk, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Pucku. - Przekonała się o tym jedna z matek uczennicy szkoły podstawowej w powiecie puckim.

Jej nastoletnia córka nie chce chodzić do szkoły przez 11-letniego kolegę.

To, co działo się w szkole, jak ustalili policjanci z Pucka, budzi przynajmniej zaniepokojenie. Chłopak wyzywał dziewczynkę, szarpał ją, popychał i uderzał. W wyniku tych działań nastolatka poczuła się poniżana, udręczana i upokorzona.

Uczennica i jej rodzice najpierw próbowali sprawę załatwić w szkolnym gronie z pedagogami, a także poza nią - z rodzicami 11-latka. Jednak niewiele to dało i bezsilna mama uczennicy zainteresowała sprawą policję w Pucku.

Teraz losem 11-letniego mieszkańca powiatu puckiego zajmie się Sąd Rodzinny. To właśnie tam nastolatek złoży wyjaśnienia. Jaka może czekać go kara?

11-letni uczeń z powiatu puckiego nękał swoją koleżankę

Jak podkreślają policjanci, w przypadku nieletnich, które popełniają czyny niezgodne z prawem, sprawy trafiają do Wydziału Rodzinnego i Nieletnich w Sądzie Rejonowym. To tu rozpoznawane są sprawy m.in. z zakresu spraw dotyczących demoralizacji i czynów karalnych. W tracie postępowania trzeba będzie ustalić, czy wobec młodego człowieka zajdzie potrzeba zastosowania drastyczniejszych środków niż np. słowne upomnienie.

Aby sprawę wyjaśnić możliwie najpełniej, sąd wysłuchuje nieletniego, jego rodziców albo opiekuna.

- W postępowaniu z nieletnim bierze się pod uwagę osobowość nieletniego, a w szczególności wiek, stan zdrowia, stopień rozwoju psychicznego i fizycznego, cechy charakteru, a także zachowanie się oraz przyczyny i stopień demoralizacji, charakter środowiska oraz warunki wychowania nieletniego - wylicza rzecznik puckiej policji. - Sąd stosownie do okoliczności, rozwoju umysłowego, stanu zdrowia i stopnia dojrzałości dziecka uwzględni jego zdanie i rozsądne życzenia.

Sąd nie wydaje wyroku, tylko rozstrzyga sprawę postanowieniem.

ZOBACZ TEŻ: Powiat pucki. Zgubiła torebkę z narkotykami przed szkołą. 28-latka miała też m.in. kokainę w domu i samochodzie

Powiat pucki. Pomoc dla dręczonych nastolatków

- Nastolatku, pamiętaj, jeśli potrzebujesz pomocy, nie wstydź się o nią poprosić. Zwróć się o pomoc do bezpiecznego dorosłego, rodzica, nauczyciela, specjalisty. Bezpiecznym dorosłym może być również zaufany policjant, bo my pomagamy i chronimy- podkreśla asp. szt. Joanna Samula-Gregorczyk.

Na terenie ziemi puckiej znajduje się wiele instytucji pomocowych, między innymi ośrodki pomocy społecznej, czy poradnie psychologiczne, których przedstawiciele są gotowi pomóc w rozwiązaniu trudnych sytuacji i zapobiec tragicznym w skutkach wydarzeniom.

Policjant dzielnicowy również udziela podpowiedzi i wsparcia zatroskanym rodzicom. Przedstawia kwestie prawne, podejmuje działania profilaktyczne.

- Policjanci z powiatu puckiego chętnie dzielą sie swoją wiedzą z uczniami szkół w powiecie puckim. Organizują spotkania, pogadanki, debaty czy kampanie edukacyjno-informacyjne - wylicza oficer z puckiej komendy.

Przypominamy, że prośba o pomoc nie jest wstydem. Każdemu zdarzają się gorsze chwile czy niepowodzenia. Co ważne, nie musz być sam z problemami. Nie lekceważmy żadnych sygnałów świadczących o tym, że ktoś nie radzi sobie z trudną sytuacją życiową, okazujmy wsparcie i pomoc w kryzysie.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Tu dzwoń po pomoc!

Na terenie całego kraju można dzwonić na bezpłatnie numery. Te czynne są całodobowo.

  • Numer Alarmowy - 112
  • Kryzysowy Telefon Zaufania - 116 123
  • Młodzieżowy Telefon Zaufania - 116 111
  • Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka - 800 121 212
  • Centrum Wsparcia dla Osób w Kryzysie - 800 70 22 22
Tu sięgniesz po pomoc w powiecie puckim
Policja w Pucku

Zobacz też na dziennikbaltycki.pl:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto