MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Trasa Kaszubska oficjalnie otwarta! Droga ekspresowa S6 na odcinku Bożepole Wielkie – Gdynia Wielki Kack już służy kierowcom | ZDJĘCIA

Artur Baran
Artur Baran
Wideo
od 16 lat
21 grudnia 2022 roku to data, którą zapamięta pewnie wielu kierowców w województwie pomorskim. Tego właśnie dnia jedna z największych i najbardziej wyczekiwanych inwestycji drogowych ostatnich lat na Pomorzu doczekała się oficjalnego otwarcia! Nowym odcinkiem drogi ekspresowej S6 łączącym Bożepole Wielkie z węzłem Gdynia Wielki Kack przejechali już pierwsi kierowcy.

40 kilometrów Trasy Kaszubskiej już do dyspozycji kierowców, 21.12.2022

od 16 lat

Oficjalne otwarcie drogi ekspresowej S6 na odcinku Bożepole Wielkie – Gdynia Wielki Kack odbyło się jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia w Strzebielinie (powiat wejherowski), 21 grudnia 2022 r. W uroczystości wziął udział m.in. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

- Dzisiejsza trasa S6, którą otwieramy, te ponad 40 kilometrów drogi powoduje, że zmienia się układ komunikacyjny na Pomorzu – mówił rzecznik rządu Piotr Müller. - Dla Słupska i Lęborka i wszystkich mieszkańców Polski oznacza to, że droga do Trójmiasta skróci się o 30-50 minut jazdy, tym bardziej biorąc pod uwagę korki, które znamy. Wszystkie pozostałe odcinki drogi S6 również są w fazie realizacji. Cieszę się, bo to faktyczne marzenie mieszkańców Pomorza, które było w głowach, dzisiaj staje się rzeczywistością. Dzisiaj przed Świętami Bożego Narodzenia możemy pojechać już nową jezdnią, a niedługo w całości trasą drogi ekspresowej S6.

Trasa Kaszubska oficjalnie otwarta! Droga ekspresowa S6 na odcinku Bożepole Wielkie – Gdynia Wielki Kack już służy kierowcom | ZDJĘCIA
GDDKiA

Trasa Kaszubska to też krok w stronę zwiększania bezpieczeństwa podróżujących i kierowców.

- Mamy ambicję, aby Polska stała się siecią bezpiecznych i przewidywalnych szybkich dróg – mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. - Przed tygodniem rząd przyjął Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych, który gwarantuje budowniczym pewność inwestycji do 2030 roku. Połączymy miasta, które do tej pory nie miały ze sobą połączenia. Jeżeli ktoś zapyta mnie, czy pojedziemy niedługo tą trasą do Szczecina, Słupska, Koszalina czy Świnoujścia? To odpowiadam już teraz, ze tak. Wkrótce pojedziemy też z Koszalina na Górny Śląsk za sprawą S11, pojedziemy drogą szybkiego ruchu na Litwę. Te inwestycje są pewne, gdyż zostały opisane w rządowym programie, na który zapewnione jest finansowanie do 2030 roku. Wkrótce liczymy, że podobne finansowanie uda się zapewnić na przebudowę kluczowych szlaków kolejowych.

Drogi ekspresowe w Polsce: Będą opłaty?

Jak dodał minister infrastruktury, tak liczne inwestycje drogowe w Polsce nie oznaczają, że za przejazd drogami szybkiego ruchu będziemy musieli płacić.

- Drogi ekspresowe będą zawsze bezpłatne dla samochodów osobowych. Proces inwestycji tego nie zmienia, mogę o tym zapewnić – dodał minister Andrzej Adamczyk.

CZYTAJ TEŻ:
Ostatnie poprawki na budowie Trasy Kaszubskiej wykonywane są mimo opadów śniegu! Zimowa aura nie jest w stanie powstrzymać drogowców

Oddanie Trasy Kaszubskiej przed Bożym Narodzeniem to prezent dla użytkowników dróg.

- To idealny prezent dla mieszkańców Pomorza, Droga, o której jeszcze kilka lat temu mówiono mi, że na pewno nie powstanie, dzisiaj stała się faktem – mówił Marcin Horała, poseł Prawa i Sprawiedliwości z Gdyni, sekretarz stanu w ministerstwie funduszy i polityki regionalnej. - To wyjątkowa inwestycja dla całego regionu, tym bardziej, że to jeden z pierwszych prezentów, jakie otrzymają wkrótce mieszkańcy, biorąc pod uwagę prowadzone inwestycje drogowe w naszym regionie.

Pomorze - coraz więcej nowych dróg

- Mamy wyjątkowy czas dla mieszkańców całego regionu. W październiku 2019 roku wręczyliśmy inwestorowi zezwolenie na realizację inwestycji drogowej. Dzisiaj, po 3 latach spotykamy się na gotowej Trasie Kaszubskiej. Ten oddany fragment drogi S6, to spore ułatwienie dla mieszkańców całego Pomorza, ale i całej Polski – mówił Dariusz Drelich, wojewoda pomorski. - W rozwój Pomorza wpisany jest rozwój dróg. Cieszę się, że te inwestycje w województwie pomorskim z planów, tak szybko stają się rzeczywistością.

43-kilometrowy odcinek Trasy Kaszubskiej z Gdyni do Bożegopola Wielkiego, to jedna z najważniejszych inwestycji drogowych ostatnich lat realizowanych na Pomorzu. Budowa została podzielona na trzy odcinki, m.in. trasa połączyła Szemud z istniejącą S6 Obwodnicą Trójmiasta na węźle Gdynia Wielki Kack. Powstało łącznie 22 kilometrów drogi ekspresowej wraz z trzema węzłami:

  • mniejszym w Koleczkowie,
  • dużym w Chwaszczynie,
  • oraz dużym Gdyni Wielkim Kacku.

Trasa ma po dwa pasy ruchu w każdym kierunku i pas awaryjny, a na odcinku Chwaszczyno - Gdynia Wielki Kack oraz na odcinku Obwodnicy Trójmiasta w obrębie węzła Gdynia Wielki Kack - ze względu na natężenia ruchu - są po trzy pasy na długości ok. 2,9 km.

Odcinek Szemud-Luzino, to 10,3 km trasa z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku oraz pas awaryjny. Wybudowano także węzeł Szemud na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 224.

Natomiast 10,4 km odcinek Luzino - Bożepole Wielkie składa się trzech węzłów drogowych: Bożepole Wielkie, Strzebielino oraz Luzino, a także miejsce obsługi podróżnych. Również wybudowano po dwa pasy ruchu w każdym kierunku oraz pas awaryjny.

Ostatnia umowa na S6 między Szczecinem i Gdańskiem

Trasa Kaszubska to jeden z odcinków drogi ekspresowej S6, która docelowo ma połączyć Szczecin z Gdańskiem. W listopadzie 2022 roku gdański oddział GDDKiA poinformował o podpisaniu umowy na realizację drogi S6 na odcinku Sławno - Słupsk.

- To ostatnia umowa na realizację drogi ekspresowej S6 między Szczecinem i Gdańskiem. Trwa realizacja łącznie dziesięciu odcinków S6 w województwie pomorskim, a w województwie zachodnio-pomorskim dwóch. Trwają prace na obwodnicy Koszalina, natomiast 30 września tego roku została zawarta umowa dla odcinka Koszalin - Sławno. Udostępnienie do ruchu odcinka Sławno - Słupsk, na który podpisaliśmy dziś umowę, planowane jest w październiku 2025 roku. Wtedy też kierowcy będą mogli przejechać całą, 300-kilometrową trasę ekspresową Szczecin - Gdańsk - poinformował Piotr Michalski, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Gdańsku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto