Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwa spis powszechny. Środowiska kaszubskie zachęcają do zadeklarowania narodowości kaszubskiej

Tomasz Smuga/Piotr Niemkiewicz
archiwum PolskaPress
Trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Środowiska kaszubskie zachęcają do zadeklarowania narodowości kaszubskiej. - My, Kaszubi jesteśmy obywatelami Rzeczypospolitej i nic nie stoi na przeszkodzie, by mając odrębną, kaszubską narodowość jednocześnie być dobrym obywatelem Polski - podkreśla Adam Hebel, wiceprezes Kaszëbskô Jednota.

Narodowy Spis Powszechny 2021 (aby przejść do spisu kliknij TUTAJ) wystartował w kwietniu i potrwa do końca września. Dla środowisk kaszubskich jest niezwykle ważny - np. ze względów finansowych, czy światopoglądowych. M.in. pozwolić może na zwiększenie finansów przeznaczanych na realizację projektów związanych z kaszubską kulturą. Ale też mieć realny wpływ na kształtowanie rzeczywistości.

- Nasza społeczność, jej odrębność kulturowa i językowa, może mieć istotny wpływ np. na przyszłość turystyki w województwie pomorskim, a co za tym idzie w ogóle na kierunki rozwoju regionu - pisał na łamach "Dziennika Bałtyckiego" Artur Jabłoński, historyk, kaszubski działacz i twórca dwujęzycznej szkoły kaszubsko-polskiej. - Moja i Twoja deklaracja nie jest bez znaczenia dla przyszłych pokoleń.

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie i Kaszëbskô Jednota apelują, by mieszkańcy Kaszub, ale też ci, którzy czują się Kaszubami, podkreślali swoją narodowość i etniczność, a także regionalny język, którym posługują się w domu.

- Zachęcamy do deklarowania narodowości kaszubskiej i, jeśli używamy języka kaszubskiego - do zaznaczenia tego w formularzu - mówi w rozmowie z naszą redakcją Adam Hebel, wiceprezes Kaszëbskô Jednota. - Opcja narodowościowa była obecna w ruchu kaszubskim od jego zarania, Florian Ceynowa, który jako pierwszy działał na tym polu jasno stwierdził, że jesteśmy odrębnym narodem. Podkreślił jednocześnie, że należy walczyć o niepodległość Polski, która będzie naszym wspólnym domem. Później zarówno przed 1920 rokiem, jak i po nim tysiące osób deklarowały odrębną, kaszubską narodowość mając świadomość, że nasze dziedzictwo to coś więcej, niż koloryt regionalny. Dzisiaj nie jest inaczej - mamy odrębną kulturę, także wysoką, język, literaturę, świadomość wspólnej historii, słowem - wszystko co potrzebne, by uznać nas za naród. Należy przy tym podkreślić, co także jest wyraźnie napisane w formularzu spisowym, że narodowości nie należy mylić z obywatelstwem. My, Kaszubi jesteśmy obywatelami Rzeczypospolitej i nic nie stoi na przeszkodzie, by mając odrębną, kaszubską narodowość jednocześnie być dobrym obywatelem Polski - podkreśla Hebel.

Przypomnijmy, że w spisie ludności z 2011 r. po raz pierwszy w historii polskich spisów powszechnych umożliwiono mieszkańcom kraju wyrażenie złożonych tożsamości narodowo-etnicznych. Z możliwości takiej skorzystało 871 tys. osób. Deklarację kaszubską złożyło 228 tys. osób, przy czym 212 tys. stanowiły deklaracje przynależności polsko-kaszubskiej, a 16 tys. - wyłącznie kaszubskiej.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto