Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wejherowskie Centrum Kultury przybliża postać malarza Mariana Mokwy

OPRAC.: TS/WCK
Przybliżyć twórczość wybitnego polskiego malarza marynisty postanowiło Wejherowskie Centrum Kultury. W tym celu powstał projekt „Śladami Mariana Mokwy. W stronę nadmorskiej tożsamości”.

Podstawowym celem projektu „Śladami Mariana Mokwy. W stronę nadmorskiej tożsamości” jest organizacja działań edukacyjno-animacyjnych, pobudzających kreatywność i twórczość uczestników wszystkich grup wiekowych i społecznych. Organizatorzy chcą skłonić do refleksji nad malarskim piewcą regionu i jego twórczością. Ma ona stanowić inspirację do powstania własnych dzieł. Przede wszystkim zaś projekt ma przybliżyć malarski dorobek Mariana Mokwy w wielu, także eksperymentalnych formach artystycznych. Prezentacja rezultatów stanowić będzie zaś impuls do pogłębiania wiadomości zarówno o samym twórcy, jak i o nadmorskim dziedzictwie kulturowym.

ZOBACZ TAKŻE. Nowa sala kinowa "Casino" w Filharmonii Kaszubskiej

Na uwagę zasługuje z pewnością niezwykle szeroka grupa docelowa projektu. Nie opiera się ona bowiem wyłącznie na uczniach wejherowskich szkół. Prezentowane w Filharmonii Kaszubskiej wystawy, będące pokłosiem projektu z pewnością zainteresują zarówno młodzież, dorosłych, jak i seniorów.

Cykl działań rozpoczął się od przekazania szkołom materiałów edukacyjnych dotyczących malarza i jego twórczości. Ogłoszony został również konkurs malarski dla uczniów. Odbędą się także niezwykle interesujące warsztaty multimedialne, które w nieszablonowy sposób przybliżą dokonania malarza. Motywy jego twórczości stanowić będą również inspirację do realizowanych w Filharmonii Kaszubskiej zajęć graficznych. Olbrzymią popularnością i zainteresowaniem cieszą się ogłaszane przez Wejherowskie Centrum Kultury warsztaty malarskie. Nie mogło zatem zabraknąć ich i teraz. Młodzi artyści będą mogli doskonalić swój talent w zakresie akwareli i malarstwa olejnego. Zaskoczeniem mogą zaś okazać się warsztaty dla najmłodszych z wykonywania stempli związanych z morzem. To nieczęsto spotykana forma twórczości, która z pewnością okaże się znakomitą okazją do wyzwolenia pokładów kreatywności.

Nie sposób mówić o twórczości malarskiej nie prezentując samych dzieł artysty. Od połowy października w galerii Filharmonii Kaszubskiej prezentowana będzie wystawa dzieł Mariana Mokwy, który określany jest mianem jednego z najwybitniejszych kaszubskich marynistów XX wieku. W niemal całej twórczości koncentrował się na promocji wybrzeża oraz społeczności Kaszubów - mało znanej w Polsce początków XX w.

Działania związane z projektem włączają się tematycznie w obchody związane z jubileuszami: stuleciem powstania portu w Gdyni oraz XXV edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni o Morzu, której Wejherowskie Centrum Kultury jest organizatorem.

- Polska marynistyka nie cieszy się współcześnie szczególną popularnością. Niesłusznie! Twórczość Mariana Mokwy jest fascynująca, a prace malarskie zachwycające. Zespół Wejherowskiego Centrum Kultury dołoży więc starań, by szczególnie wśród dzieci i młodzieży wiedza o twórczości artysty była znacznie większa i bardziej powszechna. Zamierzamy wesprzeć ich edukację w tym zakresie poprzez kreatywne prelekcje, warsztaty i wydarzenia kulturalne. Jesteśmy przekonani, że wystarczy podać wiedzę w nieszablonowy sposób, by zainteresować młodzież! Dołożymy więc wszelkich starań, by przygotowywane przez nas zajęcia nie były nudne, a pozwalały na uruchomienie pokładów kreatywności i zachęcały do tworzenia we własnym zakresie – podkreśla Anna Pobłocka, kierownik działu projektów Wejherowskiego Centrum Kultury.

Wszystkim działaniom artystycznym przyświecać będzie wspólny cel. Uczestnicy, podążając śladami Mokwy starać się będą zdefiniować własną tożsamość i poszukiwać odpowiedzi na pytania: Kim jesteśmy jako mieszkańcy Pomorza? Co oznaczało mieszkanie nad morzem dawniej, a co dzisiaj?

Wystawa multimedialna, która powstanie w ramach warsztatów również opowiadać będzie o twórczości i działaniu kaszubskiego marynisty. Dzięki zaprezentowaniu jej w szkołach podstawowych w regionie z pewnością uda się dotrzeć do świadomości wielu młodych ludzi.

Kilka słów o malarzu

http://sopocianie.muzeumsopotu.pl/

Marian Mokwa (1889–1987) – malarz marynista, podróżnik, społecznik, działacz kaszubski. W roku 1918 osiadł w Sopocie, gdzie od 1922 roku do śmierci mieszkał w willi „Adelajda”. W 1922 roku ożenił się ze Stefanią Łukowicz, znaną skrzypaczką. W latach 1925–1927 wydawał w Sopocie polskojęzyczny miesięcznik artystyczny „Fale”. W 1934 roku otworzył Galerię Morską w Gdyni, w której prezentował obrazy własne i innych polskich malarzy. W swoich pracach Mokwa podejmował tematykę morza i Kaszub. Tworzył w Sopocie do końca życia.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto