Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wronki uroczyście obchodziły Narodowe Święto Niepodległości. Oddano hołd bohaterom, dzielono się radością!

Magda Prętka
Magda Prętka
Wronczanie i wronczanki pokłonili się historii. W tym roku Narodowe Święto Niepodległości obchodzono nie tylko bardzo uroczyście, ale i w wielu formach oraz miejscach. Samo świętowanie trwało zaś aż 3 dni!

Święto Niepodległości we Wronkach

Przedstawiciele władz samorządowych, instytucji, organizacji i stowarzyszeń działających we Wronkach, jak również mieszkańcy i mieszkanki uczcili 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wielkie świętowanie zainaugurowała uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny, którą w piątkowe przedpołudnie 11 listopada odprawiono w kościele parafialnym pw. św. Katarzyny.

Po nabożeństwie zgromadzeni w towarzystwie pocztów sztandarowych przeszli na wroniecki Rynek - pod pomnik „Ku czci i chwale poległym za wolność Ojczyzny". Wspólnie odśpiewano "Mazurek Dąbrowskiego", a po okolicznościowym przemówieniu burmistrza Mirosława Wieczora, oficjalne delegacje złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów w barwach narodowych.

Hołd tym, którzy za wolną Polskę przelały krew oddały m.in. reprezentacje Urzędu Miasta i Gminy Wronki, Zakładu Karnego, Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Wronieckiej, Młodzieżowej Rady Gminy Wronki, Rady Seniorów i Strzeleckiego Bractwa Krukowego.

Galowy Koncert Charytatywny "Kapele Serc" we Wronkach. Tros...

- Spotykamy się dziś jako wolni obywatele, którzy mogą wspólnie świętować ważną rocznicę. 11 Listopada 1918 r. jest jedną z najważniejszych dat w polskiej historii. Tego dnia, po 123 latach niewoli, Rzeczpospolita na nowo pojawiła się na mapie Europy. To, co dziś jest dla nas oczywiste – demokracja, swobodne uczestniczenie w życiu publicznym – kiedyś było marzeniem. Dziękuję, że po raz kolejny pokazaliśmy, że pamiętamy o naszych przodkach. To dzięki nim, naród polski dziś decyduje o swoim losie i o przyszłości kolejnych pokoleń – podkreślił w swoim przemówieniu burmistrz Mirosław Wieczór.

Osoby uczestniczące w uroczystości pogrążyły się w zadumie, pozwalając sobie na wiele refleksji. W tym tę najważniejszą - wolność nigdy nie jest dana zawsze.

Szczególny charakter wydarzenia podkreśliła wyjątkowa oprawa artystyczna przygotowana przez Mażoretki "Miraż" oraz Wroniecką Orkiestrę Dętą. Piękną muzyką czarował również Chór Millenium.

Warsztaty w muzeum i "Kapele Serc"

Piątkowym popołudniem natomiast w Muzeum Ziemi Wronieckiej odbyły się warsztaty kotylionowe dla dzieci. Korzystając z tzw. drzwi otwartych wiele osób postanowiło również zwiedzić muzealne ekspozycje.

Wieczór 11 listopada upłynął zaś we Wronkach pod hasłem głośno bijących serc, cudownej muzyki i fantastycznych popisów tanecznych. We Wronieckim Ośrodku Kultury odbył się bowiem Galowy Koncert Charytatywny "Kapele Serc" (szerzej na ten temat piszemy TUTAJ).

Pieśni patriotyczne w Chojnie

Do muzeum wronczanie i wronczanki zajrzeli także w sobotę 12 listopada, gdzie późnym popołudniem zorganizowano wieczornicę patriotyczną, będącą wyjątkową lekcją historii. Nie zabrakło wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych wraz z "Chojankami" i wymownej poezji. Wcześniej na Placu Wolności, pod tablicą upamiętniającą rozpoczęcie Zrywu Wronieckiego, zapłonęły znicze.

Finał niepodległościowego świętowania nastąpił zaś w niedzielę w świetlicy wiejskiej w Chojnie, która do wieczora rozbrzmiewała pieśniami "ku pokrzepieniu serc"!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maciej Wąsik zeznaje przed komisją śledczą. Doszło do awantury

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wronki.naszemiasto.pl Nasze Miasto