Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XXV Ogólnopolski Festiwal Pieśni o Morzu w Wejherowie. Wystąpi kilkanaście chórów

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
WCK
Upowszechnienie najcenniejszych utworów literatury chóralnej o morzu i regionie kaszubsko-pomorskim, to główne cele Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni o Morzu organizowanym w Wejherowie. Przed nami dwudziesta piąta edycja tego kulturalnego wydarzenia. W sobotę, 23 kwietnia, w Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Fryderyka Chopina swoje wokalne umiejętności zaprezentuje czternaście chórów.

Jak pisze autorka "Bedekera Wejherowskiego" Regina Osowicka zalążków "tradycji amatorskich zjazdów śpiewaczy na Kaszubach" należy szukać w czasach zaboru pruskiego.

- Zespoły chóralne, działające przeważnie przy parafiach, był ostoją polskości i patriotycznego wychowania. Kultura muzyczna Kaszub jest bogata i różnorodna, co najlepiej poświadczają pieśni zebrane przez Oskara Kolberga, Jana Patocka, Pawła Szefkę, czy Władysława Kirsteina, a także muzykalia zgromadzone w wejherowskim muzeum. Najstarsze zbiory pochodzą z drugiej połowy XVI wieku. Czerpiąc z tej skarbnicy, postanowiono dawnym zjazdom braci śpiewaczy nadać bardziej współczesną formę i charakter - czytamy w "Bedekerze Wejherowskim".

Tak doszło do zorganizowania w Wejherowie I Festiwalu Pieśni o Morzu, który odbył się 29 maja 1966 roku. Koncerty konkursowe początkowo odbywały się w amfiteatrze Parku Miejskiej im. Aleksandra Majkowskiego, a później w kościele parafialnym pw. Stanisława Kostki. To jednak nie jedyni gospodarze tego muzycznego wydarzenia. Przed nami XXV edycja Ogólnopolskiego Festiwali Pieśni o Morzu, która zorganizowana zostanie w sobotę, 23 kwietnia.

- Dotychczas wzięło w nim udział tysiące chórzystów z całego kraju. Mamy nadzieję, że ranga przedsięwzięcia o tak bogatej i długoletniej historii zachęci Państwa do udziału w Festiwalu i spotkamy się w licznym gronie. Zapraszamy do wspólnego celebrowania tego wyjątkowego chóralnego święta! Dołożymy wszelkich starań, abyście czuli się bezpiecznie podczas trwania tego wydarzenia, a także zadbamy o szereg atrakcji związanych z Festiwalem - informuje Wejherowskie Centrum Kultury.

Głównym trofeum festiwalu jest statuetka Złocistego Żagla. O tę nagrodę w tegorocznej edycji powalczy czternaście chórów:

  • Żeński Chór Kameralny Kanon z Cewlina
  • Chłopięcy Chór Kameralny Chcemy śpiewać z Łodzi
  • Chór Cartusia z Kartuz
  • Chór Szkoły Podstawowej nr 9 w Wejherowie
  • Chór Dziewczęcy Canzona z Murowanej Gośliny
  • Chór Kameralny Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi
  • Chór Męski Echo im. prof. Pawła Osińskiego Spółdzielni Mieszkaniowej w Grudziądzu
  • Młodzieżowy Chór Bel Canto z Rybnika
  • Chór Szczygiełki z Poniatowej
  • Chór Męski Harmonia z Wejherowa
  • Kameralny Chór Żeński Rebelove z Łodzi
  • Kaszubski Regionalny Chór Morzanie z Dębogórza
  • Chór Politechniki Poznańskiej Volantes Soni
  • Żeński Zespół Wokalny Re-kontra z Bydgoszczy

Otwarcie festiwalu (godz. 9.30) oraz przesłuchania (godz. 10-12.15 i 14-15.30) będą miały miejsce w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Fryderyka Chopina przy ul. Dworcowej 6 w Wejherowie. Natomiast gala finałowa odbędzie się na sali głównej Filharmonii Kaszubskiej o godz. 19.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto