Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oliwkowy beret od 3 lat na głowach żołnierzy WOT

OPRAC.:
Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
MAt. pras. WOT
Trzy lata temu, 14 sierpnia 2017 roku pierwsi żołnierze WOT założyli na głowy oliwkowe berety, które stały się jednym z najbardziej charakterystycznych wyróżników formacji.

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, tak jak żołnierze każdego innego rodzaju sił zbrojnych posiadają swoje charakterystyczne wyróżniki – symbole, które jednoznacznie wskazują na przynależność, dają świadectwo tradycji, pozwalają identyfikować się z określonymi wartościami. Jednym z takich symboli jest ich oliwkowy beret. Nie bez znaczenia pozostaje nie tylko jego kolor, ale również kształt i sposób ułożenia.

- Beret to dla każdego żołnierza jeden z głównych wyróżników, identyfikatorów, które wiążą go z daną formacją. Stanowi on powód do dumy, daje wyraz przynależności, braterstwa oraz wspólnoty - wyjaśnia płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT.

Powiat wejherowski. 100 - lecie powołania komendy policji. F...

Tradycja noszenia beretów w Wojsku Polskim sięga 1919 roku i związana jest z żołnierzami „Błękitnej Armii” gen. Józefa Hallera, a dokładniej 1 pułku czołgów, którzy to jako pierwsi w historii polskiej armii nosili berety. Miały one kolor czarny i przeznaczone były dla kierowców pojazdów mechanicznych podczas jazdy, a także podczas pracy przy sprzęcie i obrębie koszar (czołgiści do dziś noszą berety w tym kolorze). Oficjalnie do użytku beret został wprowadzony Decyzją Ministra Spraw Wojskowych w 1937 roku, zaś powszechnym elementem umundurowania w Wojsku Polskim stał się dopiero po 1990 r. Obecnie obowiązuje kilka kolorów beretów, wyróżniających poszczególne rodzaje wojsk.

Najmłodszym beretem w Wojsku Polskim jest oliwkowy – przypisany do Wojsk Obrony Terytorialnej. Jego kolor wraz ze sposobem noszenia został oficjalnie wprowadzony Rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dn. 15 grudnia 2018 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie rodzajów, zestawów i wzorów oraz noszenia umundurowania i oznak wojskowych przez żołnierzy zawodowych i żołnierzy pełniących służbę kandydacką.

- Oliwkowy kolor beretów Terytorialsów jest symbolem pokoju i obfitości, a także nieśmiertelności i zwycięstwa. Wsparcie udzielane przez żołnierzy ma zapewniać pokój i obfitość, obrona zaś zwycięstwo i nieśmiertelność. Berety koloru zbliżonego do oliwkowego towarzyszyły podczas wojny żołnierzom Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Używali ich również żołnierze Armii Krajowej oraz Powstańcy Warszawscy. Znajdowały się one w wielu zasobnikach zrzucanych do kraju (razem z bronią, amunicją oraz lekarstwami) - wyjaśnia Pietrzak.

Beret żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej jest beretem tłoczonym z Orłem WP wz. 1992, projektu Andrzeja Heidricha z umieszczonym na tarczy amazonek znakiem Polski Walczącej – „Kotwicy”. Powinien on być lekko przechylony na prawe ucho w taki sposób, aby znak orła wojskowego znajdował się nad lewą brwią. Prawa krawędź beretu powinna być opuszczona w dół nieco ku tyłowi tak, aby opadała na ucho. Kształt i sposób noszenia beretu jest hołdem dla pierwszych dowódców z wojsk specjalnych i instruktorów.

- Na berecie należącym do żołnierzy Formacji znajduje się wyłącznie orzeł WOT, nie ma na nim natomiast innych odznak ani stopnia. Jest to symbol równości i pokory Terytorialsów - dodaje płk Marek Pietrzak.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto