MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Oto PIT-0 dla seniora. Jak rozliczyć w 2023 roku? Zerowy pit dla seniorów: Tyle zyskasz na zwolnieniu z podatku. Możesz zarobić 100 tys. +

Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
PIT-0 dla seniora 

 Seniorzy, którzy mimo nabycia uprawnień do emerytury czasowo zrezygnowali z jej pobierania i pozostali aktywni zawodowo mogą korzystać z PIT-0 dla seniora.

Takie osoby nie zapłacą podatku od:
- przychodów z pracy na etacie, zleceniu lub działalności gospodarczej,
- oraz zasiłków macierzyńskich.

CZYTAJ DALEJ >>>>>
PIT-0 dla seniora Seniorzy, którzy mimo nabycia uprawnień do emerytury czasowo zrezygnowali z jej pobierania i pozostali aktywni zawodowo mogą korzystać z PIT-0 dla seniora. Takie osoby nie zapłacą podatku od: - przychodów z pracy na etacie, zleceniu lub działalności gospodarczej, - oraz zasiłków macierzyńskich. CZYTAJ DALEJ >>>>>WOJCIECH MATUSIK
PIT-0 dla seniorów miał sprawić, że 60-latkowie (i starsi) wciąż będą aktywni zawodowo. Dlatego, rezygnując z emerytury, mogą zarobić ponad 100 tysięcy złotych bez podatku. Kto może skorzystać z zerowego PIT? Komu się nie należy? Kto nie zapłaci podatku od przychodów z pracy na etacie, zleceniu lub działalności gospodarczej oraz zasiłków macierzyńskich? Sprawdź dane Ministerstwa Finansów.

Rozliczenie z podatku ruszyło 15 lutego 2023 roku i skończy się we wtorek 2.05.2023 roku. I to obowiązek każdego płatnika. Oczywiście nie warto odwlekać rozliczenia PIT do ostatnich dni. Im szybciej to zrobimy, tym szybciej otrzymamy zwrot nadpłaconego podatku.

Jeśli z fiskusem rozliczymy się w początkowych terminach, zostanie też dużo czasu, by uniknąć ewentualnych konsekwencji karno-skarbowych, gdy okaże się, że popełniliśmy błędy podczas wypełniania formularzy PIT.

Pamiętaj, Urząd Skarbowy ma czas do 45 dni lub do 3 miesięcy na zwrot podatku. Pierwszy termin dotyczy osób, które złożyły PIT przez internet, drugi tych, którzy oddali zeznanie PIT na formularzu papierowym.

Spis treści

Co to jest i dla kogo jest PIT-0?

PIT-0 dla seniora jest dla osób, które mimo praw do emerytury, ale czasowo zrezygnowali z jej pobierania i pozostają aktywni zawodowo. Korzystać z niego mogą kobiety (min. 65 lat) i mężczyźni (60 lat) po osiągnięciu wieku emerytalnego. Jednocześnie seniorzy nie muszą mieć ustalonego prawa do emerytury, czy też nie otrzymali odpowiedniej decyzji z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zerowy PIT dla seniorów jest dla osób aktywnych zawodowo. Można być emerytem i nadal pracować lub wrócić do pracy po przerwie. Nie wolno jednak równocześnie z wynagrodzeniem za pracę pobierać świadczeń emerytalnych.

Na ten czas musimy zawiesić swoją emeryturę, którą otrzymywać można z jednego ze źródeł:

  • Zakład Ubezpieczeń Społecznych,
  • Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego,
  • mundurowy system ubezpieczeń
  • czy uposażenia sędziego w stanie spoczynku.

Ulga dla emerytów weszła w życie z dniem 1 stycznia 2022 r. To jest finansowa zachęta do wydłużania aktywności zawodowej seniorów.

Jak rozliczyć PIT-0?

Jak wskazał ustawodawca, z ulgi mogą skorzystać kobiety powyżej 60. roku życia oraz mężczyźni powyżej 65. roku życia. Dzięki nowym regulacjom mogą zarobić ponad 100 tysięcy bez konieczności płacenia podatku.

PIT-0 można rozliczyć na dwa sposoby. W jaki sposób i jakie ulgi przysługują pracującym emerytom? sprawdź w naszej galerii:

PIT-0 - opłaca się brać?

Nie dla każdego emeryta PIT-0 to rozwiązanie korzystne. Przede wszystkim pracujący senior nadal musi opłacać składki zdrowotne i składki ubezpieczenia społecznego, więc jego dochody będą realnie niższe.

Część ekspertów wskazuje, że lepiej - bo korzystniej dla naszego portfela - jest pobierać emeryturę i jednocześnie pracować. Tu trzeba pamiętać, że będzie trzeba także płacić podatek wynikający z zatrudnienia.

ZOBACZ TEŻ: Tak ZUS obliczy wysokość Twojej emerytury. Waloryzacja już dokonana. Ile wyższej emerytury i renty dostaniesz na konto od 1 marca 2023 r.?

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto