Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomysł na spacer w Wejherowie. Miejsce rozstrzelania byłego przedwojennego burmistrza miasta Teodora Bolduana i Góra Zamkowa

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
Trasa Wejherowo - Młynki
Trasa Wejherowo - Młynki Tomasz Smuga
Urokliwa polanka z miejscem na ognisko, mogiła upamiętniająca miejsce rozstrzelania przedwojennego burmistrza Wejherowa oraz Góra Zamkowa - te miejsce możemy zwiedzić podczas leśnego spaceru na trasie Wejherowo - Młynki w Gniewowie w gminie Wejherowo.

Spacer można zacząć od Wejherowa. Jadąc autem drogą wojewódzką 218 (ul. Marynarki Wojennej) w kierunku Szemudu samochód możemy zaparkować na polance na bocznej drodze na którą kieruje tablica nadleśnictwa z informacją "Do punktu czerpania wody".

Stamtąd już piesze wracamy na drogę 218 i idziemy w lewo aż dojdziemy do znaku kierującego nas do obelisku Teodora Bolduana. Mogiła przedwojennego burmistrza Wejherowa znajduje się w rejonie Góry Zamkowej. Bolduan był burmistrzem miasta w latach 1933 - 1939. Za jego kadencji w Wejherowie zbudowano odkryty basen kąpielowy spełniający wszystkie ówczesne standardy, działające do dziś korty tenisowe, wiele inwestycji typowo komunalnych (wodociągi, kanalizacja, ulice).

Jak czytamy na stronie wejherowskiego urzędu Teodor Bolduan po wybuchu II wojny światowej na mocy porozumienia z dowódcą 1 Morskiego Pułku Strzeleckiego płk. Kazimierza Pruszkowskim pełnił funkcje komisarza cywilnego. Bolduan wyasygnował z budżetu miasta środki na zakup drewna do budowy okopów i umocnień oraz zaopatrzył Wejherowo na dłuższy czas w żywność.

Gdy Wojsko Polskie 8 września 1939 roku opuściło miasto udał się do Gdyni, gdzie współpracował z komisarzem rządu Stanisławem Sokołem. 14 września po wkroczeniu Niemców do Gdyni został aresztowany i osadzony w siedzibie Gestapo na Kamiennej Górze, a po przesłuchaniu wywieziony do więzienia w Wejherowie, gdzie był do utraty przytomności. Znęcał się na nim szczególnie esesman Hans Schowe (przedwojenny woźny magistratu Jan Szewa, który w połowie 1939 roku uciekł do Gdańska i tam został wcielony do dywizji Heimwehr-Danzig). Aby poniżyć burmistrza hitlerowcy kazali mu sprzątać miejskie wychodki zakładając uprzednio żelazne łańcuchy na szyi. W końcu września widziano go jeszcze w okolicach Dębogórza podczas prac polowych. 15 października hitlerowcy wywieźli Teodora Bolduana pod Zamkową Górę (3 km w kierunku drogi na Szemud) i w odległości około 300 metrów od szosy kazali mu wykopać dół, a potem zamordowali 7 strzałami w plecy. Jego ciało wrzucili do dołu, przykryli gałęziami i kamieniami, a następnie zakopali. W chwili męczeńskiej śmierci miał 37 lat. O zbrodni po zakończeniu wojny poinformował burmistrza Bernarda Szczęsnego restaurator Schumann, który był świadkiem rozmowy gestapowców na ten temat w jego lokalu. Po odkopaniu i rozpoznaniu zwłok Teodor Bolduan został pochowany w rodzinnej Kościerzynie. W 1976 roku w miejscu gdzie został zamordowany wzniesiono pomnik.

Stamtąd możemy wrócić do miejsca zaparkowania auta i kierując się drogą - na której znajduje się leśny szlaban nr 69 - udać się na urokliwą polankę w Gniewowie. Mowa o Młynkach. Tam można odpocząć przy ognisku. Są tam wyznaczone miejsca do rozpalania ognia. Trasa w jedną stronę to około dystans 2,8 km, którą spokojnym tempem pokonamy w niecałe 40 minut.

Google Maps
Trasa Wejherowo - Młynki

Pomysł na spacer w Wejherowie. Miejsce rozstrzelania byłego ...

Chcesz też podzielić się swoimi fotkami z nami i naszymi Czytelnikami? Prześlij je nam na maila ([email protected]) lub wyślij w wiadomości prywatnej na naszym fanpejdżu - kliknij w baner poniżej i przejdź na naszego Facebooka:

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto