MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rolnicy składają wnioski o dopłaty. Wkrótce czeka ich sporo zmian w związku z nowymi płatnościami

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Do 15 maja rolnicy mogą składać wnioski o dopłaty.
Do 15 maja rolnicy mogą składać wnioski o dopłaty. 123rf
Do 15 maja rolnicy mają czas, aby złożyć wnioski o dopłaty. Można to zrobić bez wychodzenia z domu za pomocą internetowej aplikacji eWniosekPlus. Szykują się jednak zmiany i prawdopodobnie wkrótce zapadnie decyzja co do nowych płatności, w tym także dotyczących dobrowolnego ugorowania.

Już ponad 160 tys. rolników złożyło wnioski o dopłaty obszarowe i bezpośrednie. Akcja trwa od 15 marca 2024 r. a z formalnościami trzeba się uporać do 15 maja. Nie ma co zwlekać, zwłaszcza, że teraz wnioski można złożyć bez wychodzenia z domu, za pomocą internetowej aplikacji eWniosekPlus dostępnej na Platformie Usług Elektronicznych. Rolnicy, którzy nie mają komputerów, mogą liczyć na wsparcie ze strony pracowników ARiMR. Dodajmy, że wszelkie wątpliwości można również konsultować za pośrednictwem infolinii. Kolejnym miejscem, gdzie eksperci służą radą są Ośrodki Doradztwa Rolniczego.

- Dopłaty bezpośrednie przysługują rolnikom aktywnym zawodowo, prowadzącym działalność rolniczą. Muszą oni posiadać grunty o powierzchni co najmniej 1 ha. Ziemia, do której chcą otrzymać dofinansowanie, powinna być w ich posiadaniu na dzień 31 maja 2024 r. - informuje rzecznik prasowy ARiMR. - Wsparcie przysługuje także gospodarzom, który mają mniej niż 1 ha gruntów, ale spełniają warunki do przyznania płatności związanych ze zwierzętami a łączna kwota płatności bezpośrednich, które mieliby otrzymać, wynosi co najmniej 200 euro.

Katalog płatności, o które można się ubiegać w tegorocznej kampanii, jest podobny do tego z 2023 roku. Jak poinformowało MRiRW, będą też nowe. Jedna z nich to płatność dla małych gospodarstw, która podobnie jak przed rokiem, ma być przeznaczona dla rolników posiadających do 5 ha użytków rolnych. Propozycja ta wymaga jeszcze akceptacja Komisji Europejskiej.

Wkrótce też Parlament Europejski ma głosować nad zmianami w rozporządzeniach poświęconych warunkowości. W odniesieniu do poszczególnych państw członkowskich modyfikacje przepisów mają dotyczyć:

  • zwolnienia gospodarstw do 10 ha z kontroli i sankcji za niespełnianie warunkowości;
  • większej swobody w decydowaniu o obowiązkowym okresie utrzymania okrywy glebowej,
  • uznania dywersyfikacji upraw za alternatywę dla zmianowania
  • zniesienia obowiązku ugorowania 4 proc. gruntów ornych.

Warto przyjrzeć się bliżej ostatniej zmianie związanej z wprowadzeniem nowego ekoschematu – Grunty wyłączone z produkcji. Otóż zostanie on wdrożony na lata 2024-2027. Płatności będą przyznawane za wyłączenie gruntów ornych z produkcji – do powierzchni nie większej niż 4 proc. powierzchni gruntów ornych w gospodarstwie. Szacowana stawka płatności wynosi 563 zł/ha, tj. ok. 126,52 EUR/ha. Co ważne wdrożenie nowego ekoschematu umożliwi rolnikom dobrowolne wyłączenie z produkcji części gruntów ornych, za co będą otrzymywali płatności.

Kolejna zmiana to płatności dla małych gospodarstw. Zostaną one wdrożone w latach 2024-2027. Warunki przyznania płatności będą zbliżone do obowiązujących w odniesieniu do kampanii 2023 r., czyli dla gospodarstw do 5 ha UR, stawka 225 EUR/ha.

Płatność dla małych gospodarstw zastępuje wszystkie inne rodzaje płatności bezpośrednich, w tym ekoschem
aty.

Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania rolnicy gospodarujący na niewielkich areałach będą mogli uzyskać wsparcie w uproszczonej formie, niewymagającej od nich spełniania wszystkich warunków określonych dla innych płatności.

Możliwość zastosowania płatności dla małych gospodarstw wymaga jeszcze akceptacji ze strony Komisji Europejskiej.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niezdana matura to nie koniec świata. Sprawdź kiedy poprawka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto