18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwają zapisy karate w KK Wejherowo

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
Z Senseiem Mirosławem Ellwartem (5 DAN), instruktorem w Karate Klub Wejherowo rozmawia Tomasz Smuga.

Sensei Nishiyama mawiał „karate jest tylko jedno". Co przez to możemy rozumieć?
Współcześnie mówiąc o karate i odłamach w nim panujących musimy zapytać o początek.
Podstawowe techniki wzięły swój początek z „To-de” sztuki walki bez użycia broni, która rozwinęła się na japońskiej wyspie Okinawa. Natomiast okinawskie „To-de” oparte było na chińskiej sztuce walki zwanej jako „chuan fa”. Korzenie „chuan fa” sięgają ponad tysiąc lat wstecz i w/g najstarszych źródeł pochodzi z południowych prowincji Chin – głównie z prowincji Fukien.
Dopiero w latach dwudziestych dwudziestego wieku Gichin Funakoshi przeniósł okinawskie „To-de” na główne wyspy japońskie i zaprezentował na festiwalu sportu i sztuk walki w Tokio organizowanym przez Ministerstwo Japonii i to on zaproponował nazwę karate, która w swoim pierwotnym znaczeniu oznaczała „chinskie ręce”. Nazwa karate została w kaligrafii chińskiej zmieniona z „kara" w znaczeniu „chiński" na „kara" w znaczeniu „puste", nieuzbrojone i tak funkcjonuje do dzisiaj.
Potem nastąpiło ogromne zainteresowanie na karate i to sprawiło, że była ogromna ilość chętnych do ćwiczenia, a brakowało instruktorów mogących zapewnić odpowiedni poziom szkolenia. Dlatego nie ma się co dziwić, że zaczęły powstawać różne szkoły, odłamy, które przyjmowały różne nazwy.
To my kontynuujemy w prostej linii orginalne karate do którego nie była przypisana żadna nazwa. Najpierw był Gichin Funakoshi, potem jego uczeń Hidetaka Nishiyama i następną linią jesteśmy już my. Jesteśmy tym prawdziwym karate nazywanym karate tradycyjnym w odróżnieniu od karate, które ewaluowało w kierunku sportu. W tych odmianach sportowego karate zasady japońskiego budo zostały odsunięte i pojawiła się dyscyplina jak ich wiele.

Właśnie karate tradycyjne można trenować w KK Wejherowo...
Tak, w Karate Klubie Wejherowo trenujemy karate tradycyjne, takie karate, które Sensei Hidetaka Nishiyama przejął od Funakoshiego i przekazał nam. Ja jako uczeń Senseia staram się przekazać i propagować , te zasady i prawdę o karate, której drogi pilnował do końca życia.
W roku 1990 miałem pierwszy kontakt z Senseiem Nishiyamą, a w 1992 roku zacząłem prowadzić zajęcia karate w Wejherowie. Natomiast jako stowarzyszenie kultury fizycznej działamy od 1997 roku i od początku jesteśmy zrzeszeni w Polskim Związku Karate Tradycyjnego.

Przez te wszystkie lata Pana podopiecznym udało się zdobyć wiele medali. Z których klub jest najbardziej dumny?
Zawodnicy Karate Klubu Wejherowo, zawsze zdobywali medale w zawodach wojewódzkich i ogólnopolskich. W zawodach ogólnopolskich nie było ich tak dużo jak w zawodach wojewódzkich, dlatego z każdego medalu jesteśmy bardzo dumni. Myślę, że mogę tutaj powiedzieć, że Małgorzata Baranowska, która jest dzisiaj jedną z najlepszych zawodniczek w Polsce, Europie i na Świecie, początek swojej przygody z karate rozpoczynała w Wejherowie.

Wróćmy do samego sportu. Co zyskujemy trenując karate?
Przepisy Sędziowskie ITKF, którymi posługuje się karate tradycyjne oparte są na treningu Shiai co oznacza testowanie się nawzajem. Celem Shiai nie jest tylko pokonanie przeciwnika, ale przede wszystkim sprawdzenie swoich umiejetności, a nie jedynie pokonanie przeciwnika. Wzajemny szacunek, to podstawowa zasada współzawodnictwa. Karate tradycyjne oparte jest na idei samoobrony, gdzie waga i siła nie odgrywa żadnej roli (przecież nie wybieramy sobie przeciwnika). Właśnie taki system samoobrony oparty na umiejetnosciach fizycznych i psychicznych, gdzie waga i siła przeciwnika nie odgrywaja decydującego znaczenia jest postrzegana jako sztuka walki. Trenowanie karate sprawia, że pozbywamy się nieprawidłowych nawyków nabytych na skutek nieprawidłowego trybu życia jak wady postawy, upośledzenia aparatu ruchowego i oddechowego, a także zachamowania psychiczne. Trenowanie karate wpływa wszechstronnie na kondycje fizyczą, podnosi siłę i elastycznośc mięśni, poprawia szybkość, zwinność, koordynacje ruchową i wydolność krążenia.

Karateka powinien w swoim życiu kierować się zasadami Dojo Kun. O czym one mówią?
Dokładnie, Dojo kun jest zbiorem wytycznych do naśladowania, zastosowania zarówno w dojo (sala treningowa) jak i w życiu codziennym.
Po pierwsze ! Dążyć do doskonałości charakteru !
Po pierwsze ! Bronić ścieżek prawdy !
Po pierwsze ! Krzewić ducha wysiłku !
Po pierwsze ! Szanować zasady etykiety !
Po pierwsze ! Strzec się porywczej odwagi !
Te pięć zasad wydaje się dość proste, ale każdy musi się w nie sam zagłębić. Pierwszą rzeczą, na którą zwracamy jest fakt, ze każda z nich rozpoczyna się słowem „Po pierwsze” dając do zrozumienia, że każda z nich jest tak samo ważna. Żadna z nich nie powinna być pominięta ani uznana za mało ważną.

Kto może uprawiać karate?
Zważywszy na to co już powiedzieliśmy powyżej, zatem karate może nauczyć się każdy, niezależnie od wieku i siły fizycznej. Co oznacza, że karate rozpocząć można już w wieku przedszkolnym i można je uprawiać do końca życia. Także, każdy wiek jest dobry na rozpoczęcie treningu karate tradycyjnego.

Kiedy Pan zaczął swoją przygodę z karate?
Moja przygoda z karate rozpoczęła się na początku lat osiemdziesiątych, natomiast na początku lat dziewięćdziesiątych po spotkaniu Senseia Hidetaki Nishiyamy zacząłem studiować karate od nowa, zacząłem poznawać i zacząłem rozumieć czym jest karate. Dzisiaj staram się podążać tą drogą, której pilnował Sensei do końca życia. Dlaczego karate tradycyjne ? Może miałem szczęście?

We wrześniu rozpoczną się zajęcia w klubie. W jaki sposób można się na nie zapisywać?
Po przerwie wakacyjnej wznawiamy zajęcia w Klubie. Z nowym rokiem szkolnym również rozpoczynamy nabór do poszczególnych grup wiekowych (przedszkolnej, szkolnej, młodzieżowej i dorosłej). Zajęcia w Klubie prowadzą instruktorzy Mirosław Ellwart 5 Dan i Dariusz Brud 2 Dan. W tym celu zapraszam do Biura Klubu w Szkole Podstawowej nr 9 w Wejherowie, os. 1000-lecia 15 w godzinach 17:30 – 20:30 od poniedziałku do piątku. Zachęcam również do odwiedzenia strony internetowej Klubu: www.karate.pomorze.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

MECZ Z PERSPEKTYWY PSA. Wizyta psów z Fundacji Labrador

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto