Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Elektrownia jądrowa na Kaszubach. Podano preferowaną lokalizację pod budowę atomówki. To "Lubiatowo-Kopalino"

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
pixabay.com (zdjęcie ilustracyjne)
"Lubiatowo-Kopalino" to preferowana lokalizacja pod budowę elektrowni jądrowej na Kaszubach. W środę, 22 grudnia, spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) podała informację, że w nadmorskiej gminie Choczewo ma powstać atomówka.

- Działamy zgodnie z planem i wybór lokalizacji jest tego potwierdzeniem. Polska potrzebuje energetyki jądrowej, a wybudowanie pierwszej elektrowni tego typu w Polsce jest istotne dla całego kraju zarówno pod kątem transformacji energetycznej, jak i bezpieczeństwa dostaw energii – oceniła Anna Moskwa, Minister Klimatu i Środowiska.

- Polska dąży do dywersyfikacji swojego miksu energetycznego, a wskazanie preferowanej lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej jest tego dowodem. Wykorzystanie tego bezpiecznego, zeroemisyjnego i stabilnego źródła wytwarzania energii, jakim jest energia jądrowa, zapowiadaliśmy od początku i potwierdziliśmy w strategicznych dokumentach m. in. w Polityce Energetycznej Polski do 2040 roku i Programie Polskiej Energetyki Jądrowej. – powiedział Piotr Naimski, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

- Zależy nam na tym, by cały proces inwestycyjny w projekcie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce był od samego początku prowadzony w sposób transparentny, odpowiedzialny i z zachowaniem najwyższych standardów. Dlatego wieloletnia i kompleksowa analiza lokalizacji, w których ta elektrownia mogłaby powstać, była dla Spółki w ostatnich latach priorytetem. W badania i opracowywanie ich wyników zaangażowani byli eksperci z najróżniejszych dziedzin i dzisiaj, gdy te wyniki znamy, z satysfakcją ale też pełną odpowiedzialnością i świadomością nowego rozdziału współpracy ze społecznością lokalną, ogłaszamy wybraną przez nas lokalizację "Lubiatowo-Kopalino" – mówi Tomasz Stępień, prezes Zarządu Polskich Elektrowni Jądrowych.

Wyniki analiz zostały umieszczone w Raporcie o oddziaływaniu inwestycji na środowisko. Przygotowany przez Polskie Elektrownie Jądrowe dokument jest pierwszym tego typu opracowaniem w Polsce sporządzonym dla elektrowni jądrowej. W pracach nad nim inwestor wspierany był zarówno przez dedykowany zespół jednej z najbardziej doświadczonych na świecie firm w sektorze jądrowym - Jacobs Clean Energy Limited – pełniącej rolę Doradcy Technicznego, jak i przez polskie ośrodki naukowe oraz szerokie grono specjalistów posiadających doświadczenie w przygotowywaniu raportów środowiskowych dla dużych inwestycji infrastrukturalnych.

Jak poinformowała spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) prace merytoryczne nad Raportem zostały już zakończone.

- Zmieniające się obecnie otoczenie legislacyjne wymaga jednak odwzorowania w przygotowanym dokumencie. Przepisy, na podstawie których w 2015 roku rozpoczęło się postępowanie dotyczące wydania decyzji środowiskowej dla elektrowni ulegały od tego czasu licznym zmianom, w tym wdrażającym regulacje przyjęte na poziomie europejskim. Zaktualizowanie stanu prawnego przez ustawodawcę umożliwi kontynuowanie procedury środowiskowej w zgodzie z obecnie obowiązującymi regułami postępowania. Dlatego też Raport zostanie ukończony i złożony Generalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska w I kwartale przyszłego roku, po wejściu w życie znowelizowanych przepisów - czytamy w przesłanym komunikacie przez PEJ.

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe podkreśla, że badania, które poprzedziły wybór preferowanej lokalizacji, zostały zrealizowane na "niespotykaną dotąd w Polsce skalę".

- Wskazują one z jednej strony w jaki sposób elektrownia jądrowa będzie oddziaływać na otaczające ją środowisko i zdrowie ludzi, a z drugiej jak uwarunkowania środowiskowe mogą wpływać na bezpieczeństwo funkcjonowania samej elektrowni. Na początku procesu wyboru lokalizacji rozpatrywano aż 92 potencjalne miejsca. Analizy uwzględniły m.in. takie czynniki jak właściwości terenu, dostępność wody chłodzącej, położenie względem terenów objętych formami ochrony przyrody, w tym obszarów Natura 2000 oraz obecne i możliwe do rozbudowy elementy infrastruktury jak na przykład sieci energetyczne, drogowe czy kolejowe. Wyniki analiz potwierdziły sprzyjające warunki do wybudowania elektrowni jądrowej w województwie pomorskim - informuje spółka.

Po zawężeniu potencjalnych lokalizacji do Pomorza, dwie z nich – Żarnowiec oraz Lubiatowo-Kopalino - poddano jeszcze bardziej szczegółowym badaniom o tożsamym zakresie, których efekty zamieszczono w Raporcie o oddziaływaniu na środowisko. Potwierdziły one, że lokalizacja „Lubiatowo-Kopalino” jest wariantem najkorzystniejszym dla środowiska i bezpiecznym dla ludzi.

mat. pras.

Spółka podkreśla, że wybór preferowanej lokalizacji nie oznacza finalnej zgody na realizację inwestycji w takim wariancie. Polskie Elektrownie Jądrowe będą się teraz ubiegać o uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych dla umiejscowienia przyszłej elektrowni, w szczególności decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz decyzji lokalizacyjnej.

Z gminy turystycznej w przemysłowo-turystyczną?

Wójt gminy Choczewo w jednej z poprzednich rozmów z "Dziennikiem Bałtyckim" zauważył, że powstanie elektrowni jądrowej zmieni charakter tej nadmorskiej gminy.

- Inwestorzy chcą zmienić gminę w przemysłowo-turystyczną. Nie mam tutaj na myśli tylko elektrowni jądrowej. Mówię też o planach budowy morskich farm wiatrowych. W naszej gminie ma powstać stacja elektroenergetyczna z której wyprowadzone zostaną cztery linie. To bardzo dużo, jak na taką gminę - mówił w pierwszej połowie grudnia w rozmowie z naszą redakcją Wiesław Gębka, wójt gminy Choczewo.

Mimo to Gębka twierdzi, że Choczewo, które jest turystyczną gminą i słynie z pięknych plaż m.in. w Sasinie, czy Słajszewie, nie powinno ucierpieć, jeżeli chodzi właśnie o zainteresowanie turystycznymi aspektami.

- Byliśmy na wielu wyjazdach w Europie. Widzieliśmy, jak bardzo mocno rozwija się turystyka przy elektrowniach. Ponadto w elektrowniach są miejsca, które można zwiedzić. Poza tym dzięki temu gmina będzie bogata. Nie tylko my, ale zyska całe nasze województwo - zauważył wójt gminy Choczewo, który dodał: - Chciałbym, że gdy zaczną budować elektrownię, to żeby została skończona. Żeby nie było tak jak z Żarnowcem. Żeby wszystko było jasne i najlepiej zaakceptowane przed referendum.

Według ostatnich badań Ministerstwa Klimatu i Środowiska w tym roku zanotowano rekordowe wysokie poparcie dla budowy elektrowni jądrowej w Polsce – popiera ją 74% Polaków. Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe od lat bada też poziom poparcia dla energetyki jądrowej wśród lokalnej społeczności. Wyniki ostatniej kampanii badawczej, realizowanej w październiku 2021 r. przez niezależny ośrodek badawczy PBS, pokazały, że 63% ankietowanych mieszkańców gmin lokalizacyjnych analizowanych wariantów (Choczewo, Gniewino, Krokowa) popiera decyzję o planie budowy elektrowni jądrowej w ich bezpośrednim sąsiedztwie.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto