Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konferencja PGE EJ1 w Gdańsku. Rozmawiali o przygotowaniach do budowy elektrowni jądrowej

TS
Jacek Cichosz, prezes PGE EJ1
Jacek Cichosz, prezes PGE EJ1 Archiwum Dziennik Bałtycki
Konferencja PGE EJ1 w Gdańsku. Rozmawiali o przygotowaniach do budowy elektrowni jądrowej.

Konferencja PGE EJ1**odbyła się w Hotelu Mercure w Gdańsku**. Od września 2013 r. toczą się badania środowiskowe i lokalizacyjne, które pozwolą wskazać ostateczne miejsce posadowienia elektrowni jądrowej w woj. pomorskim. WorleyParsons, wykonawca badań, przygotowuje się obecnie do uruchomienia testów sejsmicznych i odwiertów geologicznych.

- Prace toczą się przy niezmiennie wysokim poparciu inwestycji wśród społeczności lokalnej. Ostatnie badania pokazują, że akceptacja mieszkańców wybranych gmin lokalizacyjnych sięga nawet 80 proc. - tłumaczą w PGE EJ1.

Zobacz także:

PGE EJ1 nie znalazła podstaw prawnych w kwestii rekompensat finansowych dla gmin

Mieszkańcy gmin Choczewo, Krokowa i Gniewino od ponad roku mogą obserwować pracę ekspertów z WorleyParsons, firmy realizującej na zlecenie spółki PGE EJ 1 badania środowiskowe i lokalizacyjne, niezbędne do wyznaczenia miejsca położenia przyszłej elektrowni jądrowej. Pomiary realizowane są we współpracy z ekspertami wielu polskich instytucji i ośrodków naukowych, m.in. Instytutu Morskiego w Gdańsku, Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska, Głównego Instytutu Górnictwa oraz Instytutu Budownictwa Wodnego PAN. Badania są kluczowym elementem wstępnego procesu budowy inwestycji, bez tego typu oceny nie są bowiem możliwe jakiekolwiek czynności administracyjne związane z uzyskaniem pozwoleń m.in. środowiskowych czy lokalizacyjnych dla elektrowni jądrowej.

– Badania środowiskowe i lokalizacyjne sukcesywnie posuwają się do przodu. Badania środowiskowe to proces trwający minimum 12 miesięcy, a lokalizacyjne - 24 miesiące. Czeka nas jeszcze bardzo dużo pracy przed przejściem do kolejnego etapu procesu, czyli analizy zebranych danych i przygotowania wymaganych wniosków – podkreśla Jacek Cichosz, prezes PGE EJ 1.

Przez ostatni rok zrealizowano szereg kluczowych prac, m.in. z obszaru badań geologicznych (zakończenie montażu sieci czujników i urządzeń specjalistycznych), meteorologicznych (postawienie wieży meteorologicznej w Żarnowcu) czy hydrologicznych (zainstalowanie urządzeń pomiarowych dla części lądowej i morskiej). Obecnie kontynuowany jest proces inwentaryzacji przyrodniczej. W ciągu następnych kilku miesięcy rozpocznie się analiza danych, a następnie sporządzony zostanie raport z oceny oddziaływania na środowisko. Równolegle trwają przygotowania do uruchomienia badań sejsmologicznych i geologicznych, dzięki zakończonej właśnie budowie sieci czujników monitoringu. Ze względu na specyfikę lokalizacji „Żarnowiec”, gdzie należy dokładnie zinwentaryzować teren po niedokończonej w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku budowie elektrowni jądrowej, prowadzone są dodatkowe analizy terenu. Konieczna jest m.in. inwentaryzacja istniejących struktur czy oszacowanie kosztów rozbiórki ruin budowli.

Równolegle do badań środowiskowych i lokalizacyjnych realizowanych w regionie gmin Krokowa, Choczewo i Gniewino, PGE EJ 1 kontynuuje działania edukacyjne i informacyjne skierowane do mieszkańców tego regionu. Oprócz funkcjonowania Lokalnych Punktów Informacyjnych, które w sezonie letnim przekształciły się w Wakacyjne Punkty Informacyjne ulokowane w rejonach atrakcyjnych turystycznie, spółka angażuje się w działania edukacyjne w trakcie gminnych wydarzeń plenerowych czy organizuje zajęcia dla dzieci i młodzieży w świetlicach sołeckich.

Co pół roku skuteczność prowadzonych działań jest weryfikowana przez badanie opinii publicznej, którego V edycja odbyła się w czerwcu br. Badanie na zlecenie PGE EJ 1 realizowane jest przez ośrodek badawczy TNS Polska.

- Wyniki pokazują, że mieszkańcy gmin lokalizacyjnych przychylnie patrzą na planowaną inwestycję – poparcie dla budowy elektrowni jądrowej stale przekracza 50 proc. Wyraźnie wzrósł poziom akceptacji dla inwestycji w najbliższym sąsiedztwie wśród mieszkańców gminy Krokowa (z 56% do 71%), niezmiennie wysoki jest też w Gniewinie (80%) i Choczewie (60%). Zauważalny jest również wzrost deklarowanego poziomu wiedzy mieszkańców województwa pomorskiego (46%) i wszystkich gmin lokalizacyjnych – w Krokowej wynosi on 46%, w Gniewinie – 70%, w Choczewie – 50% - przedstawiają wyniki badań sondażowych PGE EJ1.

– Dla powodzenia realizacji inwestycji na taką skalę, akceptacja społeczna i wysoki poziom wiedzy są niezwykle istotne. Włożyliśmy w projekty edukacyjno-informacyjne wiele wysiłku, to jedno z naszych priorytetowych działań. Cieszę się, że nasza praca przynosi efekty – dodaje prezes Jacek Cichosz.

Budowa elektrowni jądrowej to wieloetapowy, złożony proces inwestycyjny. Kolejne etapy projektu realizowane są zgodnie z Polskim Programem Energetyki Jądrowej, przyjętym przez rząd w styczniu 2014. W rozstrzygniętym w lipcu br. przetargu na inżyniera kontraktu, spółka PGE EJ 1 wybrała firmę AMEC Nuclear. Umowa obejmująca doradztwo techniczne w kilkunastu obszarach inwestycji powinna zostać podpisana w ciągu najbliższych dni.

Pozyskanie doświadczonego partnera w zakresie energetyki jądrowej jest istotne w kontekście uruchomienia postępowania zintegrowanego, którego ogłoszenie planowane jest na początek 2015 r. Dodatkowo, 3 września br. podpisana została umowa wspólników, na mocy której ENEA, KGHM Polska Miedź oraz TAURON Polska Energia odkupią od PGE Polskiej Grupy Energetycznej po 10 proc. (łącznie 30 proc.) udziałów w spółce PGE EJ 1.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto