Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Umowa na zaprojektowanie elektrowni jądrowej podpisana. "Elektrownie zapewnią nam kilkanaście procent zapotrzebowania energii w kraju"

PAP
W lipcu 2023 r. PEJ uzyskała wydaną przez MKiŚ decyzję zasadniczą dotyczącą budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej na Pomorzu, potwierdzającą, że inwestycja spółki jest zgodna z realizowaną przez państwo polityką energetyczną.
W lipcu 2023 r. PEJ uzyskała wydaną przez MKiŚ decyzję zasadniczą dotyczącą budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej na Pomorzu, potwierdzającą, że inwestycja spółki jest zgodna z realizowaną przez państwo polityką energetyczną. 123rf
27 września 2023 roku to data, którą zapamięta pewnie wielu z nas. Tego właśnie dnia podpisano umowę na zaprojektowanie pierwszej polskiej atomowej, która powstanie na Pomorzu, a dokładniej na terenie gminy Choczewo. "Te elektrownie zapewnią kilkanaście procent zapotrzebowania energii w kraju - powiedział w czwartek w stacji Polsat News minister Jacek Sasin.

Podpisanie umowy pomiędzy spółką Polskie Elektrownie Jądrowe, a konsorcjum Westinghouse-Bechtel nastąpiło w środę (27.09.2023 r.) w Warszawie. Podczas wydarzenia obecny był m.in. premier Mateusz Morawiecki oraz ambasador USA w Polsce Marek Brzezinski.

Umowa była o tyle ważna, bo dzięki niej zaprojektowane zostaną najważniejsze komponenty pierwszej elektrowni atomowej w Polsce, m.in. wyspa turbinowa i jądrowa.

Minister Sasin: „Każda z tych elektrowni to kilkanaście procent zapotrzebowania energii w Polsce”

Podczas rozmowy w stacji Polsat News, minister Jacek Sasin powiedział, że inwestycje dotyczące budowy w Polsce elektrowni jądrowej z Amerykanami oraz partnerami z Korei w regionie Pątnów-Konin się nie wykluczają.

- Wręcz przeciwnie, one się uzupełniają. Każda z tych elektrowni to kilkanaście procent zapotrzebowania energii w Polsce – podkreślił szef Ministerstwa Aktywów Państwowych.

Minister Sasin zwrócił też uwagę, że w sumie powstaną trzy elektrownie jądrowe – dwie z nich w ramach rządowego programu, a jedna będzie inwestycją biznesową.

- Trzecia nie jest w programie rządowym, ale uczestniczy w niej duży podmiot państwowy, czyli PGE i rząd wspiera tę inwestycję – powiedział Sasin dla Polsat News.

Szef MAP dodał na koniec, że na uruchomienie elektrowni będziemy musieli poczekać jeszcze około 12 lat.

Przypomnijmy, że w grudniu 2021 r. należąca w 100 proc. do Skarbu Państwa spółka Polskie Elektrownie Jądrowe wskazała nadmorską lokalizację Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo jako preferowaną dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, która ma powstać w technologii AP1000 Westinghouse i składać się z trzech bloków.

Zgodnie z obecnym harmonogramem budowa rozpocznie się w 2026 r., a pierwszy blok o mocy elektrycznej 1250 MW brutto zostanie uruchomiony w 2033 r. W lipcu br. pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej oszacowała wartość inwestycji realizowanych w związku z budową elektrowni jądrowej na Pomorzu na ponad 100 mld zł. (PAP)

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto