MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwsze pozwolenie na budowę linii przesyłowej dla morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Powstanie w województwie pomorskim

Szymon Szadurski
Szymon Szadurski
Koszty nowych inwestycji liczone są w dziesiątkach miliardów złotych, ale to się ma opłacić.
Koszty nowych inwestycji liczone są w dziesiątkach miliardów złotych, ale to się ma opłacić. Equinor/zdjęcie ilustracyjne
Polska stawia kolejny ważny krok w kierunku transformacji energetycznej i wykorzystania potencjału morskiej energetyki wiatrowej. Wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz wydała pozwolenie na budowę pierwszej z czterech sieci przesyłowych energii elektrycznej, która połączy przyszłe morskie farmy wiatrowe na Bałtyku z lądem. Inwestycja ta, realizowana między Choczewem a Żarnowcem w województwie pomorskim, ma kluczowe znaczenie nie tylko dla regionu, ale i dla całego kraju pod względem bezpieczeństwa energetycznego oraz rozwoju zielonej energii.

Nowa era w polskiej energetyce wiatrowej

Decyzja wojewody pomorskiej otwiera drogę do rozpoczęcia prac budowlanych nad 19,5-kilometrową linią przesyłową, która ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Linia zaprojektowana została między Choczewem a Żarnowcem, gdzie znajduje się największa w kraju elektrownia szczytowo-pompowa. Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest jeszcze w 2024 roku, co stanowi ważny krok w realizacji strategii Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) dotyczącej transformacji polskiego sektora energetycznego.

Pozwolenie na budowę dla linii Choczewo - Żarnowiec to kolejny ważny krok w realizacji celów PSE, związanych z transformacją polskiego sektora energetycznego - mówi Grzegorz Onichimowski, prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych. - Budowa sieci elektroenergetycznych najwyższych napięć na północy Polski umożliwi odebranie mocy z nowych źródeł wytwórczych powstających na Pomorzu i jednocześnie wpłynie na podniesienie poziomu bezpieczeństwa energetycznego w regionie.

Morska energetyka wiatrowa - przyszłość Polski

Polska, mając na uwadze konieczność transformacji energetycznej, stawia na rozwój morskiej energetyki wiatrowej. Pierwsze efekty tej inwestycji przewidziane są na rok 2026. Zgodnie z planami, energia elektryczna z morskich farm wiatrowych będzie sukcesywnie zwiększana, co pozwoli na znaczące zmniejszenie zależności kraju od paliw kopalnych. Inwestycje te, wymagające ogromnych nakładów finansowych, są wspierane przez polskie koncerny energetyczne oraz zagranicznych partnerów i instytucje finansowe.

- Gdyby więc wykorzystać potencjał morskiej energetyki wiatrowej we wszystkich, możliwych lokalizacjach i wybudować tam farmy, to przy obecnej technologii mogłyby one stanowić połowę dzisiejszej mocy produkcyjnej - podkreślał Andrzej Popadiuk podczas Forum Gospodarki Morskiej w Gdyni.

Oczekuje się, że rozwój morskiej energetyki wiatrowej nie tylko przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski, ale również stworzy nowe miejsca pracy i przyspieszy rozwój technologiczny kraju. Projekty takie jak Baltic Power czy Baltica 2 i 3, realizowane przez Polski Koncern Naftowy Orlen oraz Polską Grupę Energetyczną, świadczą o ambitnych planach Polski w dziedzinie odnawialnych źródeł energii.

Morskie farmy wiatrowe na Bałtyku. Wnioski i perspektywy

Decyzja o wydaniu pozwolenia na budowę pierwszej linii przesyłowej dla morskich farm wiatrowych na Bałtyku stanowi przełomowy moment dla polskiej energetyki. Inwestycja ta, wspierana przez szereg innych projektów i partnerstw, otwiera drogę do transformacji energetycznej kraju i umożliwia wykorzystanie ogromnego potencjału morskiej energetyki wiatrowej.

Jest to krok w kierunku zrównoważonego rozwoju i bezpieczeństwa energetycznego Polski, który z pewnością przyniesie długofalowe korzyści zarówno dla gospodarki, jak i dla środowiska.

CZYTAJ TEŻ: Ważne przetargi dla pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Chodzi o konstrukcję morską

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto