Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Gościcinie wybudowali halę, wyróżnioną międzynarodowym certyfikatem

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Dotąd na Pomorzu certyfikat BREEAM uzyskała tylko jedna hala.
Dotąd na Pomorzu certyfikat BREEAM uzyskała tylko jedna hala. nadesłane
W Gościcinie powstała nowoczesna hala produkcyjna. Obiekt uzyskał też międzynarodowy certyfikat BREEAM za zastosowane rozwiązania proekologiczne. To drugi na Pomorzu budynek, który zdobył takie oznaczenie.

Zakończyły się prace przy budowie hali produkcyjnej Polipack w Gościcinie. Obiekt ma powierzchnię prawie 29,4 tys. m kw., powstał też pod nim garaż wielkości 6 tys. m kw.

Przede wszystkim jednak budynek wyróżniają rozwiązania proekologiczne, jakie zastosowano przy konstrukcji. To m.in. gęsto poustawiane panele fotowoltaiczne czy instalacja grzewcza na bazie pomp ciepła ze źródłem dolnym (co wymagało wykonania siedemdziesięciu pięciu odwiertów o ok. 100-metrowej głębokości). Obiekt przygotowano również do montażu systemu odzysku ciepła z urządzeń produkcyjnych, który umożliwia wykorzystanie tego ciepła na inne cele.

- Wprowadzone rozwiązania, zmniejszając zapotrzebowanie na paliwa stałe, obniżą koszty utrzymania, a także pozwolą ograniczyć negatywny wpływ na środowisko naturalne - zapewnia spółka Allcon, wykonawca inwestycji. - Troska o środowisko była widoczna także w trakcie procesu budowy, w którym zaangażowani byli m.in. eksperci z zakresu ekologii, weryfikujący projekt pod względem bioróżnorodności.

Druga taka hala na Pomorzu

Nastawienie na ochronę środowiska poskutkowało przyznaniem obiektowi certyfikatu BREEAM. Jest on nadawany od ponad 30 lat przez audytorów BRE Global - niezależnej instytucji z siedzibą w Londynie. Z założenia ma stanowić dowód spełnienia przez inwestora szeregu wymagających warunków, dotyczących zarówno projektu, lokalizacji, materiałów, procesu budowy, jak i ostatecznego efektu. W Polsce certyfikat BREEAM posiada 436 hal przemysłowych, w tym 22 hale produkcyjne. W samym województwie pomorskim dotąd jeden budynek uzyskał to wyróżnienie - hala w Tczewie.

- Eksperci BRE ocenili obiekt pod kątem trwałości i odporności zastosowanych materiałów, docenili użycie drewna z certyfikatem FSC, a także produktów z deklaracją środowiskową EPD, zawierającą informację o emisji CO2. Szczegółowo przeanalizowano cykl życia materiałów pod kątem generowanego śladu węglowego. Warto dodać, że prawie 70% odpadów budowlanych zostało przekazanych do ponownego odzysku - relacjonuje wykonawca.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto