Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomoc dla uchodźców w powiecie wejherowskim. Działania trwają cały czas

Alicja Choinka
Alicja Choinka
Powiat wejherowski/ Facebook
Do powiatu wejherowskiego przybywa coraz więcej uchodźców z Ukrainy. Cały czas trwają działania pomocowe, w tym bieżąca zbiórka darów. Według stanu na 8 marca na terenie powiatu funkcjonowało siedem ośrodków zbiorowego zakwaterowania.

Działania pomocowe trwają cały czas. Tylko na chwilę wstrzymaliśmy zbiórkę darów z uwagi na konieczność skoordynowania działań. Deklaracje od osób chcących wesprzeć uchodźców były zbierane bez przerwy

– mówi Piotr Syrocki, naczelnik Wydziału Kultury i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Wejherowie.

Obecnie zbiórki darów są prowadzone na bieżąco, zbieramy wszystko, co potrzebne. Akcje prowadzone są w każdej gminie. W Wejherowie działania te wspomaga m.in Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza „Gryf” oraz OSP Wejherowo.

Zebrane dary są na bieżąco przekazywane uchodźcom lub trafiają do magazynu Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Według stanu na dzień 8 marca, na terenie powiatu znajdowało się siedem ośrodków zbiorowego zakwaterowania oraz kilka rezerwowych, które dysponują miejscami dla około 470 osób.

Jak można pomóc?

Lista darów, które można przekazywać, znajduje się na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Wejherowie (powiatwejherowski.pl) w zakładce „Solidarni z Ukrainą”. Tam można znaleźć także informacje dot. lokalizacji oraz kontaktów do punktów informacyjnych dla uchodźców z Ukrainy oraz m.in. legalizacji pobytu, komunikacji czy zatrudnienia.

Przypomnijmy, że w powiecie wejherowskim funkcjonuje Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego (kontakt pod całodobowym telefonem 58 572 94 40). Centrum koordynuje działania związane z pomocą dla uchodźców, udziela związanych z tych informacji, a także zbiera deklaracje chęci pomocy.

Coraz większa liczba uchodźców napływa do Polski, w tym na teren powiatu wejherowskiego. Trafiają do nas osoby nie tylko kierowane przez służby na granicy, ale także przywożone przez osoby prywatne lub mające znajomych wśród naszych mieszkańców. Głównym celem spotkania było skoordynowanie wspólnie z gminami szeregu działań mających na celu zorganizowanie szybkiej i efektywnej pomocy dla osób przybywających z Ukrainy. Oprócz wyznaczonych przez wojewodę punktów dla uchodźców, w bazie danych mamy wiele osób, które zgłosiły chęć udostępniania swoich mieszkań i po naradzie z wójtami baza ta zostanie scalona. W ten sposób będziemy mogli zapewnić uchodźcom bezpieczeństwo oraz pomoc socjalną, medyczną, a w przyszłości na pewno także oświatową

– wyjaśnia starosta wejherowski Gabriela Lisius.

 

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto