Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Elektrownia jądrowa na Kaszubach. Posłanka Partii Zieloni dopytuje o elektrownię jądrową. PEJ odpowiada

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
Jak obszerny jest raport oddziaływania na środowisko? Kiedy będzie udostępniony i ile czasu będą mieli mieszkańcy na składanie uwag? To jedne z pytań skierowanych do spółki Polskie Elektrownie Jądrowe przez posłankę Urszulę Zielińską z Partii Zieloni dotyczących planowanej budowy elektrowni jądrowej w nadmorskiej gminie Choczewo. Inwestor udzielił posłance odpowiedzi.

Na łamach naszych mediów opublikowaliśmy wywiad z Urszulą Zielińską, posłanką na Sejm RP z partii Zieloni. Przewodnicząca partii w kwietniu spotkała się z mieszkańcami w Kopalinie w gminie Choczewo, czyli regionie, w którym znajduje się preferowana lokalizacja pod budowę elektrowni jądrowej.

Zielińska skierowała też swoje pytania do inwestora elektrowni jądrowej, czyli spółki Polskie Elektrownie Jądrowe. Po publikacji wywiadu na naszych łamach, PEJ przesłało nam odpowiedzi, udzielone przez spółkę posłance. Przewodnicząca partii Zieloni dopytuje się m.in. o to jak obszerny jest raport oddziaływania na środowisko?**Kiedy będzie udostępniony i ile czasu będą mieli mieszkańcy na składanie uwag?**

Inwestor przypomina, że 29 marca 2022 roku spółka Polskie Elektrownie Jądrowe złożyła Raport o oddziaływaniu na środowisko (Raport OOŚ, lub raport środowiskowy) do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

- Raport o odziaływaniu na środowisko przedsięwzięcia polegającego na budowie i eksploatacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej o mocy elektrycznej do 3750 MWe, na obszarze gmin: Choczewo lub Gniewino i Krokowa jest kluczowym dokumentem w procedurze oceny oddziaływania elektrowni na środowisko, która z kolei stanowi część postępowania w sprawie wydania tzw. decyzji środowiskowej - czytamy w odpowiedzi przygotowanej przez Joannę Szostak, p.o. Kierownika Zespołu ds. Komunikacji i Zarządzania Interesariuszami. Raport OOŚ, przygotowany przez Polskie Elektrownie Jądrowe, jest pierwszym tego typu opracowaniem w Polsce sporządzonym dla elektrowni jądrowej, dlatego też w trakcie całego procesu jego przygotowania spółka wspierana była przez dedykowany zespół Doradcy Technicznego (Jacobs Clean Energy Limited), składający się z doświadczonych specjalistów, którzy uczestniczyli w przygotowaniu podobnej dokumentacji dla innych elektrowni jądrowych na świecie. Oprócz Doradcy Technicznego, zaangażowane były polskie ośrodki naukowe oraz szerokie grono specjalistów posiadających doświadczenie w przygotowywaniu Raportów OOŚ dla dużych inwestycji infrastrukturalnych.

PEJ wyjaśnia, że pełna dokumentacja zawiera ponad 19 tysięcy stron (w tym około 5 tys. stron Raportu OOŚ oraz ponad 14 tys. stron załączników). A zagadnienia przedstawione w raporcie podzielono na sześć tomów:

  • TOM I – Informacje wstępne,
  • TOM II – Charakterystyka przedsięwzięcia i emisje,
  • TOM III – Charakterystyka środowiska,
  • TOM IV – Ocena oddziaływania Przedsięwzięcia na środowisko,
  • TOM V – Podsumowanie – wyniki ocen i wnioski,
  • TOM VI – Streszczenie niespecjalistyczne.

- Zgodnie z zapisami art. 5 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, „Każdy ma prawo uczestniczenia, na warunkach określonych ustawą, w postępowaniu wymagającym udziału społeczeństwa”. Udział ten zapewniany jest poprzez konsultacje społeczne prowadzone w toku procedury uzyskiwania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, prowadzonej przez właściwy organ sprawujący kontrolę nad ochroną środowiska. W przypadku projektu budowy elektrowni jądrowej za udostępnienie Raportu OOŚ oraz przeprowadzenie ustawowych konsultacji społecznych odpowiedzialny jest Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska (art. 75 Ustawy OOŚ) - odpowiada Joanna Szostak.

Posłanka pyta też o to: Jaki obszar lasu w ha będzie wycięty? Jaki obszar Natura 2000 w ha będzie objęty inwestycją bezpośrednio i infrastrukturą towarzyszącą? Oraz innych cennych przyrodniczo terenów? Ile miejsc pracy dla lokalnej społeczności będzie dostępnych w okresie eksploatacji inwestycji? Jakie będą ograniczenia komunikacyjne dla mieszkańców okolicy? Czy będzie wokół inwestycji specjalna strefa bezpieczeństwa? Oraz o zagrożenia i wady tej inwestycji wymienione w raporcie.

Z odpowiedziami PEJ zapoznajcie się w galerii:

Elektrownia jądrowa na Kaszubach. Posłanka Partii Zieloni do...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto