Od kwietnia zmiany dla najemców lokali komunalnych. W Wejherowie zalegają oni na ponad 15 mln zł

ab/kg/tm
Od 21 kwietnia lokatorzy mieszkań komunalnych będą musieli ujawniać swoje dochody. Jeśli przekroczą próg dochodowy, czeka ich podwyżka czynszu. To perspektywa zwiększenia dochodu dla gmin, ale dla samorządów największy problem to i tak dłużnicy komunalni. W samym tylko Wejherowie są oni winni ponad 15 mln.

Zgodnie z nowymi przepisami, które wejdą w życie 21 kwietnia 2019 r., samorządy zyskają prawo do sprawdzania dochodów najemców lokali komunalnych. Wystarczy, że gmina wyśle pisemne żądanie, a najemca będzie musiał w ciągu miesiąca złożyć deklarację o majątku, prawach do nieruchomości i dochodach z trzech miesięcy wstecz.

- Nowe przepisy powinny przełożyć się na większą rotację lokatorów i skrócenie kolejek osób oczekujących na najem mieszkania komunalnego - komentują w rozmowie z „Dziennikiem Bałtyckim” przedstawiciele Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

Podwyżka dla tych, którzy przekroczą próg dochodowy, będzie odpowiadała wzrostowi dochodów gospodarstwa domowego w przeliczeniu na osobę. Czyli wzrost dochodów gospodarstwa 4-osobowego np. o 400 zł będzie równoznaczny z podwyżką 100 zł (400 zł : 4 = 100 zł). Dla gospodarstw 1-osobowych przewidziano specjalny współczynnik korygujący, dzięki któremu wzrost dochodu takiego gospodarstwa o 100 zł nie będzie powodował wzrostu czynszu w takiej samej wysokości (podwyżka czynszu będzie mniejsza niż wzrost dochodu).

Co ważne, weryfikacja dochodów będzie dotyczyć wyłącznie nowo zawieranych umów o najem lokalu komunalnego, zawartych po 20 kwietnia 2019 r.

Co na to samorządy z naszego powiatu? Jak zamierzają się przygotować się do nadchodzących zmian i co najważniejsze, czy wyrobią się w czasie?

Zgodnie z ustawą z 22 marca 2018 r. o zmianie ustawy o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych. mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych, ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego oraz niektórych innych ustaw, gminy będą miały 24-miesięczny okres (licząc od 21 kwietnia) na dostosowanie aktów prawa miejscowego do zmian wprowadzonych ustawą z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.

Jak się okazuje zarówno, gminy wiejskie, jak i miejskie są na wszelkie nadchodzące zmiany doskonale przygotowane.

Urząd Miejski w Wejherowie już podjął prace nad nowymi uchwałami m.in. w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy miasta Wejherowa oraz tymczasowych pomieszczeń. Z kolei gmina Luzino jest w trakcie opracowywania projektu wieloletniego programu gospodarowania zasobem mieszkaniowym, a miasto Reda projekt znowelizowanej uchwały przedstawi w marcu, bądź kwietniu.

Jeżeli chodzi o aktualne progi dochodowe dla wnioskodawców ubiegających się o wynajęcie lokalu z mieszkaniowego zasobu gmin, to np. w mieście Wejherowo dla lokalu z umową na czas nieoznaczony wynoszą one: 120 procent najniższej emerytury dla gospodarstwa jednoosobowego, a dla gospodarstwa wieloosobowego - 75 procent najniższej emerytury.

- Reasumując, progi dochodowe są zmienne, tak jak zmienia się kwota najniższej emerytury przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Mieszkańcy na bieżąco mogą śledzić zmieniające się przepisy w zakresie kwot najniższej emerytury poprzez BIP gminy miasta Wejherowa, a także ogólnodostępne informacje zamieszczane w prasie itp. - tłumaczą wejherowscy urzędnicy miejscy.

W Rumi, urząd miejski nie planuje zmiany progu dochodowego. Aktualnie lokal komunalny z mieszkaniowego zasobu gminy miasta można otrzymać: w przypadku osób samotnych - gdy dochód miesięczny nie przekracza 150 procent najniższej emerytury, w przypadku rodzin - gdy dochód miesięczny na jedną osobę w rodzinie nie przekracza 100 procent najniżej emerytury.

Natomiast w Redzie obecnie dochód nie może przekraczać 200 procent najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 150 procent w gospodarstwie wieloosobowym. Nowy próg dochodowy zostanie ustalony po konsultacji z komisją mieszkaniową.

- W marcu urząd powiadomi o tej kwestii najemców lokali komunalnych, którzy zostaną zobowiązani do przedstawienia dokumentów potwierdzających dochody rodziny za ostatnie 3 miesiące. Przygotowując się do wejścia w życie nowych przepisów, pracownicy urzędu, we współpracy z komisją mieszkaniową, zbierają dane, które posłużą do opracowania nowelizacji uchwały. W obowiązującej uchwale Rady Miejskiej w Redzie nr XL/428/2018 z 28 lutego 2018 r. znajdują się regulacje mówiące o sytuacji, w której możliwa jest obniżka czynszu
- zaznacza UM w Redzie.

Jak podkreśla większość samorządów z naszego powiatu, niezależnie od uregulowań prawnych, celem gmin nie jest drastyczny wzrost stawek czynszowych.

- Będziemy jedynie dostosowywać się do istniejących przepisów, ale też obserwować praktykę wypracowaną przez inne samorządy. Ważne jest, aby nie czynić ustaleń w oderwaniu od lokalnej specyfiki. Musimy mieć wiedzę z terenu gminy Wejherowo. Nie boimy się o czas, ponieważ po wejściu w życie ustawy, jeżeli przepisy na to pozwolą (a uważamy, że tak jest) wpierw wystąpimy do lokatorów o wskazanie dochodów i dopiero po uzyskaniu tych informacji podejmiemy decyzję, co do wysokości tego progu dochodowego, od którego zależy podwyżka. Chcemy żeby była ona dostosowana do możliwości naszych mieszkańców - mówi Piotr Czerwiński, kierownik referatu Gospodarki Nieruchomościami i Ochrony Środowiska w gminie Wejherowo.

Rekordziści są winni nawet 200 tysięcy złotych

Problemem dla każdej lub prawie każdej gminy w Polsce są dłużnicy. W Wejherowie ok. 83 procent najemców płaci regularnie czynsz za zajmowany lokal. Ściągalność opłat czynszowych kształtuje się na wyoskim poziomie 92 procent. Mimo to, należności z tytułu nakazów zapłaty (narastająco) 31 grudnia 2018 roku wynosiły ponad 15 mln zł. Najwyższe zaległości kształtują się na poziomie 150 tys. - 200 tys. zł.

W Rumi liczba osób zalegających z opłatami wynosi 43 (tyle ma zaległości powyżej 3 miesięcy). Rekordzista wśród dłużników ma ponad 80 tys. zł długu, dwie rodziny mają powyżej 70 tys. zł, a dwie po 50 tys. zł.

W Redzie spośród 69 lokatorów 36 osób ma zaległości. Kwoty są zróżnicowane, od 2 zł do największej zaległości w wysokości 23 277 zł.

Gmina Wejherowo w swoich zasobach mieszkaniowych posiada 28 lokali mieszkalnych, w tym: 18 lokali komunalnych i 10 lokali socjalnych. - Są zaległości, ale zwykle sięgają 2-3 miesięcy. Natomiast jest kilka osób, które permanentnie nie płacą. Jedna z takich osób została wyeksmitowana i z końcem roku przeniesiona do tzw. pomieszczenia tymczasowego - mówi Piotr Czerwiński z UG Wejherowo.

W innych samorządach zadłużenia najemców są nieco mniejsze. W zasobie np. gminy Luzino jest 38 lokali, w tym 2 socjalne. Zaległości ogółem wynoszą ok. 20 tys. zł. Najwyższe wynosi ok. 10 tys. zł.

Wideo:
Konferencja PiS na temat bonifikaty na mieszkania i użytkowania wieczystego. Konferencja Henryk Dębowski i radni PiS

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Monika

Serio? Mi czynsz wzrósł o ponad 120% i nie jestem sama w podobnych %.. a na Iwaszkiewicza tam baraki prawie 2 tysiące jednej kobiecie wychodzi,żart jakiś.

M
Mieszkanka
Dlaczego misto i pan prezydent doprowadzili do takich duzych zaleglosci, a osoby ktore nie maja kasy niech odrabiaja praca fizyczna.. sprzątanie ulic, klatek schodowych po co zatrudniać do tego dodatkowe osoby??
Dodaj ogłoszenie