MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Oto, kto nie musi płacić abonamentu RTV. Sprawdź listę osób zwolnionych z opłat abonamentowych. Czy musisz opłacać abonament RTV? [LISTA]

Maja Czech
Maja Czech
Nie każdy musi jednak pamiętać o abonamencie. Są pewne grupy uprawnione do zwolnienia z opłat abonamentowych. Sprawdź, czy znajdujesz się w którejś z nich >>>
Nie każdy musi jednak pamiętać o abonamencie. Są pewne grupy uprawnione do zwolnienia z opłat abonamentowych. Sprawdź, czy znajdujesz się w którejś z nich >>>archiwum DB
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji regularnie przypomina o obowiązku płatności za abonament RTV do 25 dnia każdego miesiąca. Warto jednak wiedzieć, że nie każdy tę należność musi uiszczać. Są osoby, które mogą korzystać z odbiorników telewizyjnych, radiowych i radiofonicznych zupełnie za darmo. Kto do nich należy? Sprawdzamy!

Abonament RTV 2024 - ile wynosi?

Użytkownicy radioodbiorników i telewizji mają obowiązek comiesięcznej opłaty abonamentu RTV do 25 dnia każdego miesiąca. Jeżeli zdecydujemy się na comiesięczne płatności, prezentują się one następująco:

 • opłata za radioodbiornik - 8,70 zł miesięcznie
 • opłata za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny - 27,30 zł miesięcznie

Jeśli jednak płatnik woli zapłacić należność za cały rok z góry, obowiązywać go będzie 10% zniżki. Wówczas za 12 miesięcy użytkowania zapłaci:

 • za odbiornik radiofoniczny - 94,00 zł
 • za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny - 294,90 zł

Jak zapłacić abonament RTV?

Każdy abonent posiada swój własny, indywidualny numer rachunku bankowego, na który jest zobowiązany wysłać płatność za użytkowanie sprzętu RTV. Jest on nadawany podczas rejestracji odbiorników.

Jeżeli jednak nie wiecie, jaki jest przypisany do was numer konta, możecie się tego dowiedzieć na kilka sposobów, które poleca Poczta Polska. Numer można ustalić:

 • w każdej placówce pocztowej
 • telefonicznie w dni robocze w godzinach 8:00 - 20:00, pod numerem (+48) 43 842 06 06
 • drogą elektroniczną pod adresem e-mail: [email protected]
 • w formie korespondencji kierowanej na adres: Poczta Polska S.A. COF Wydział Abonamentu RTV, ul. Bernardyńska 15, 85-940 Bydgoszcz,

Kto jest zwolniony z płatności RTV? LISTA

Nie każdy musi jednak pamiętać o abonamencie. Są pewne grupy uprawnione do zwolnienia z opłat abonamentowych. Sprawdź, czy znajdujesz się w którejś z nich:

 • osoby, które ukończyły 75 rok życia
 • osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej
 • osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności
 • osoby o trwałej lub okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym
 • osoby, które otrzymują świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy
 • osoby niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu
 • osoby niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15%
 • weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi
 • osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia.

Samo zakwalifikowanie się do jednej z tych grup jednak nie wystarcza. Należy pamiętać o tym, aby w urzędzie Poczty Polskiej przedstawić dokument potwierdzający te uprawnienia, a także wypełnić oświadczenie.

Co ważne, aby zostać zwolnionym z płatności, odbiorniki radiofoniczne i telewizyjne muszą być zarejestrowane na osobę uprawnioną do zwolnienia.

Zwolnienie z opłat przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dopełniono formalności w urzędzie pocztowym - czytamy na stronie gov.pl

Sprawdź szczegóły w galerii

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
od 7 lat
Wideo

Plan na budowę Tarczy Wschód – minister podał szczegóły

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Oto, kto nie musi płacić abonamentu RTV. Sprawdź listę osób zwolnionych z opłat abonamentowych. Czy musisz opłacać abonament RTV? [LISTA] - Dziennik Bałtycki

Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto