Modernizacja gminnej oczyszczalni ścieków w Choczewie. WFOŚiGW w Gdańsku udzielił kilkunastomilionowej pożyczki
Tuż przed długim majowym weekendem (28.04.2023 r.) w Urzędzie Gminy Choczewo wójt Wiesław Gębka oraz prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku Szymon Gajda podpisali umowę na udzielenie pożyczki w wysokości 13,632 mln złotych. Kwota w całości zostanie przeznaczona na zmodernizowanie oczyszczalni ścieków w Choczewie.
– Inwestycja ma duże znaczenie dla środowiska. Poprawi się jakość ścieków oczyszczonych trafiających do rzeki Struga Choczewska. Dzięki modernizacji oczyszczalni, stare i wyeksploatowane urządzenia zastąpione zostaną nowoczesnymi, bardziej efektywnymi, spełniającymi najnowsze normy – wyjaśnia Szymon Gajda, prezes WFOŚiGW w Gdańsku.
W ramach inwestycji powstaną m.in. nowe obiekty w części mechaniczno-biologicznej i osadowej, a także przebudowany zostanie ciąg technologiczny. Jak podkreśla tamtejszy wójt, rozbudowa oczyszczalni ścieków w Choczewie jest inwestycją priorytetową, m.in. z uwagi na to, że już za kilka lat na terenie gminy ma powstać pierwsza elektrownia atomowa w Polsce.
– Pozwoli to na podłączenie nieskanalizowanych do tej pory miejscowości. Mając na uwadze, że ogłoszono lokalizację elektrowni atomowej oraz inwestycję towarzyszącą jaką jest budowa dużego osiedla mieszkaniowego w Choczewie, ta rozbudowa jest dla nas niezbędna. Rozmowy z inwestorem pozwoliły wstępnie uzgodnić, że do oczyszczalni zostaną podłączone domy wielorodzinne – tłumaczy Wiesław Gębka, wójt gminy Choczewo.
Jak zauważa Rafał Węglarek z WFOŚiGW, gmina Choczewo jest popularną miejscowością turystyczną, szczególnie latem, gdy odwiedza ją wielu wczasowiczów. Dlatego modernizacja obiektu jest istotna zarówno w aspekcie środowiskowym, jak i społecznym.
– Obszar zlewni, dla którego funkcjonuje oczyszczalnia, stanowi atrakcyjny turystycznie region. To ważne, aby obiekt posiadał odpowiednią przepustowość umożliwiającą przyjęcie wymaganej ilości ścieków surowych, które mogą zostać poddane procesom oczyszczania – mówi Rafał Węglarek, menager projektu w WFOŚiGW w Gdańsku.
Całkowity koszt inwestycji wyniesie 18, 777 mln złotych, ale jak zauważają władze gminy Choczewo, niewykluczone, że kwota może się jeszcze zmienić z uwagi na szalejącą cały czas inflację w naszym kraju. Natomiast koniec modernizacji obiektu zaplanowano na koniec 2023 roku.
Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?