MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

15 milionów złotych kar na Pomorzu za niszczenie środowiska. WIOŚ w Gdańsku po ponad 2 tysiącach kontroli w 2023 roku m.in. mafii odpadowej

Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
Nielegalne składowisko odpadów w Gdańsku. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska prowadzi kontrolę wysypiska
Nielegalne składowisko odpadów w Gdańsku. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska prowadzi kontrolę wysypiska Przemysław Świderski
Przerażająco rekordowy rok pod względem kar za niszczenie środowiska na Pomorzu. W ciągu 12 miesięcy 2023 r. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku nałożył kary za ok. 15 milionów złotych. Suma jest szokująco wysoka, ale i przewinienia nie były błahe. W sumie inspektorzy interweniowali 2300 razy. - W każdym przypadku po stwierdzeniu nieprawidłowości było prowadzone postępowanie pokontrolne - mówi Radosław Rzepecki, zastępca Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska.

Przestępczość środowiskowa na Pomorzu kwitnie na ogromną skalę - wynika z danych przestawionych przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku. W ciągu 12 miesięcy inspektorzy przeprowadzili około 2300 kontroli między innymi w zakresie gospodarki odpadami, gospodarki wodnościekowej, powietrza czy hałasu.

Szczegółowe dane są szokujące. Zwłaszcza gdy się je zestawi z kontrolną działalnością i WIOŚ w poprzednich miesiącach.

- Należy zauważyć, że jest to dwukrotny wzrost liczby zawiadomień do Prokuratury w stosunku do 2022 r. - komentuje Radosław Rzepecki, zastępca Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. - W każdym z tegorocznych przypadków, po stwierdzeniu nieprawidłowości, było prowadzone postępowanie pokontrolne.

WIOŚ w Gdańsku w 2023 roku skierował aż 29 zawiadomień do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstw. Te polegały m.in. na:

  • zanieczyszczeniu wód
  • poświadczaniu nieprawdy w dokumentach związanych z ochroną środowiska.

- Znaczna część zawiadomień, bo 12, dotyczyło możliwości popełnienia przestępstwa odpadowego - podkreśla Radosław Rzepecki.

Przestępczość środowiskowa na Pomorzu w 2023 roku. Kary idą w miliony złotych

Część osób, które zanieczyszczały środowisko na Pomorzu, o akcjach kontrolnych dowiedziały się dopiero po tym, gdy inspektorzy zebrali materiał dowodowy.

- Inspektorzy Wydziału Zwalczania Przestępczości Środowiskowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku korzystają z uprawnień polegających na rozpoczynaniu kontroli bez wcześniejszego zawiadomienia czy weryfikacji dokumentów finansowych - wyjaśnia Radosław Rzepecki.

W ponad 2 tysiącach kontroli na Pomorzu inspektorzy wykorzystywali najnowszy sprzęt. W terenie instalowano m.in. fotopułapki, a dron WIOŚ w Gdańsku w niebo wzbijał się ponad 200 razy.

Tak udało się namierzyć m.in. kontrowersyjne dzikie wysypisko w powiecie kartuskim.

- W byłej żwirowni na terenie powiatu kartuskiego, bez stosownego zezwolenia, zdeponowano co najmniej 25 tysięcy ton odpadów - wylicza zastępca Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. - To przykład sprawy gdzie do prokuratury skierowaliśmy zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa odpadowego.

ZOBACZ TEŻ: Nielegalne wysypisko w powiecie bytowskim. Ktoś wyrzucił pięć TIR-ów plastików. Kara dla firmy? Do 1 miliona zł - mówią inspektorzy WIOŚ

Innym gorącym tematem z Pomorza była firma transportowa z powiatu gdańskiego, która miała wykonać około 930 transportów odpadów. Problem w tym, że te nigdy nie dojechały do miejsca docelowego.

- Sprawa dotyczyła około 4500 ton odpadów, w tym 3000 ton odpadów niebezpiecznych - mówi Radosław Rzepecki. - To jaskrawy przykład przestępstwa polegającego na poświadczeniu nieprawdy w dokumentach.

Inspektorzy ochrony środowiska z Pomorza musieli zmierzyć się też z mafią odpadową, w sprawie której wystosowano część tegorocznych zgłoszeń do prokuratury. Tu w proceder zostały wmieszane firmy, które legalnie pozbywały się odpadów, płaciły za usługę - transport i utylizację odpadów, które nie trafiały w docelowe miejsce.

- Ponadto w bieżącym roku wymierzono kary na kwotę około 15 milionów złotych za naruszenia związane z ochroną środowiska - podsumowuje Radosław Rzepecki.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Zobacz też na dziennikbaltycki.pl - KLIKNIJ

od 7 lat
Wideo

Plan na budowę Tarczy Wschód – minister podał szczegóły

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto