MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Taki dodatek otrzymać mogą seniorzy! 4944,79 zł brutto wypłacane co miesiąc do emerytury. Dla kogo to świadczenie?

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
Świadczenie honorowe wypłacane jest emerytom, którzy ukończyli 100 lat. Wynosi ono 4944,79 zł brutto (taka kwota obowiązuje do końca lutego 2023 r.). Świadczenie honorowe pobiera 2689 osób w kraju, na Pomorzu -194 osób.

W skali kraju z roku na rok przybywa stulatków, którym ZUS wypłaca świadczenie honorowe. W 2007 roku dodatek otrzymało 1,4 tys. osób, rok później 1,5 tys., a w 2016 r. 2,3 tys. Obecnie jest to blisko 2,7 tys. świadczeń. ZUS szacuje, że w najbliższych latach liczba osób pobierających dodatek wzrośnie i w 2035 r. może to być 10 tys. Gdański oddział ZUS wypłaca 167 świadczeń, a słupski - 27. Jeszcze cztery lata temu dodatkowe pieniądze trafiały w sumie do 137 osób. Aby otrzymać świadczenie, wystarczy ukończyć 100 lat. Przysługuje ono niezależnie od emerytury czy innych dodatków.

Świadczenie dla stulatków jest dodatkową kwotą wypłacaną razem z ich emeryturą. Osoby, które otrzymują emeryturę lub rentę z ZUS, nie muszą składać żadnego wniosku - ZUS sam załatwia wszystkie formalności (wypłaty dla stulatków realizuje też KRUS, zakłady emerytalne MSWiA i MON). Świadczenie przysługuje również osobom, które nie pobierają emerytur z ZUS lub innego organu emerytalnego. W takiej sytuacji wymagane jest złożenie wniosku do ZUS.

CZYTAJ TAKŻE: Rozliczy ZUS czy emeryci muszą sami złożyć PIT roczny za 2022 w związku ze mianami w podatkach wprowadzonymi przez Polski Ład

- Świadczenie honorowe przyznawane jest z urzędu wszystkim stulatkom, niezależnie od tego, czy pobierają już emeryturę lub rentę. To szczególnie ważne dla kobiet, które niekiedy przez całe życie zajmowały się domem i dziećmi więc nie mogły pracować i mogą nie mieć prawa do świadczeń. W takim przypadku niezbędne jest jednak złożenie wniosku, do którego trzeba dołączyć dokument, który potwierdzi datę urodzenia. W imieniu uprawnionego może to zrobić członek rodziny - informował Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie pomorskim.

Świadczenie honorowe od marca 2022 r. wynosi 4 944,79 brutto. Wysokość dodatku zależy od kwoty bazowej, która obowiązywała w dniu setnych urodzin. Stanowi ona 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne. Jest ona ustalana corocznie i obowiązuje od 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku. Co ważne, raz przyznana stulatkowi dodatkowa emerytura nie ulega zmianie i jest wypłacana do końca jego życia w tej samej wysokości, nie podlega waloryzacji.

ZOBACZ TAKŻE: Dożywotnie 300 plus dla wdów i wdowców? Propozycja złożona w Senacie. Parlamentarzyści zajmą się tym pomyłem

Sposób wyliczania świadczenia w ZUS i KRUS oraz zakładach emerytalnych MSW i MON jest taki sam.

tekst alternatywny

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto